Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaSlovenija kupuje od...

Slovenija kupuje od Češke 200 GWh zelene energije za 2 miliona evra

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Slovenija u prošloj godini drugi put za redom nije postigla zacrtani cilj obnovljivih izvora energije – 25% učešća OIE u finalnoj potrošnji energije. Nedostajući deo, više od 200 GWh, država će kupiti od Češke i platiti za to preko dva miliona evra.

Sporazum sa Češkom o statističkom transferu obnovljive energije predstavnik vlade u Ljubljani je potpisao ove  nedelje. Za nedostajućih 208 GWh, plaćeno je 9,8 evra po MWh, odnosno ukupno 2,04 miliona evra.

Češka ponuda bila je najpovoljnija na tenderu slovenačke vlade. Ponude su podnele Hrvatska, Slovačka, Finska i Estonija.

U Sloveniji postoji elektrane na bazi obnovljivih izvora energije ukupne snage oko 500 MW, što nije dovoljno za postizanje ciljanih 25% učešća OIE u finalnoj potrošnji energije. 

Za dve godine Slovenija će Češkoj platiti više od sedam miliona evra za nedostajuće kvote u okviru evropskog mehanizma za statistički transfer obnovljive energije. Prošle godine je u istu svrhu potrošeno više od pet miliona evra.

„To su virtuelni obnovljivi resursi, mogućnost lakšeg izlaza u odnosu na plaćanje kazne”, objasnio je Franko Nemac, direktor Agencije za restrukturiranje energetike. U oblasti obnovljivih izvora energije praktično smo najgori u Evropi, dodao je on.

Visoke otkupne cene malih proizvodnih jedinica

Kupovina virtuelne energije nije jedina kazna koju plaćamo za pogrešne odluke u oblasti zelene energije. Borzenova šema podrške za garantovani otkup električne energije iz solarnih elektrana, koja je uvedena 2009. godine, propala je posle pet godina, ali investitori i dalje imaju pravo na izuzetno visoke subvencije do isteka 15-godišnjih ugovora.

Borzen je do sada već isplatio skoro 1,3 milijarde evra za 3.800 malih proizvodnih jedinica zasnovanih na obnovljivim resursima, ili skoro koliko košta Termoelektrana Šoštanj 6, komentariše Nemac.

Slovenija će morati da gotovo udvostruči udeo obnovljivih izvora energije do 2030. godine zbog ambicioznijih ciljeva Evropske unije u oblasti zelene tranzicije. U Ministarstvu za infrastrukturu ne odgovaraju na pitanje da li će to i kako biti moguće.

Izvor: rtvslo.si

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Slovenija pokreće javnu konsultaciju za proširenje nuklearne elektrane Krško dok projekat dobija na zamahu

Slovenija će 1. jula započeti tro-mesečnu javnu konsultaciju kao deo procesa prostornog planiranja za novu reaktorsku jedinicu u postojećoj nuklearnoj elektrani Krško. Ministarstvo za prirodne resurse i prostorno planiranje objaviće nacrt plana na javni uvid, dok je projektni developer...

Slovenija: Pad proizvodnje električne energije u maju 2025. usled smanjenja termo i hidro proizvodnje

Prema podacima Statističkog zavoda Republike Slovenije, neto proizvodnja električne energije u zemlji u maju 2025. godine iznosila je ukupno 1.261 GWh, što predstavlja pad od 5 % u poređenju sa istim mesecom prošle godine i pad od 1 %...

Slovenija: MOL preispituje poslovanje usled novih pravila o cenama goriva

Mađarska energetska kompanija MOL izrazila je zabrinutost zbog nedavnih promena u regulaciji cena goriva u Sloveniji, upozoravajući da nova politika može destabilizovati tržište goriva i ugroziti sigurnost snabdevanja. U javnoj izjavi, MOL je najavio da preispituje svoje planirane investicije...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!