Slovenačka kompanija Dravske Elektrarne Maribor (DEM), koja posluje u okviru HSE grupe, razvija dva projekta vredna 41 miliona evra, koja će koristiti geotermalnu energiju za proizvodnju električne energije u severo-istočnom regionu zemlje.
Trenutno u Sloveniji nema geotermalnih elektrana za proizvodnju električne energije. Geotermalna energija se koristi samo za grejanje, staklenike i u banjama.
Oba projekta bi trebala bi biti izgrađena u opštini Lendava, ali se značajno razlikuju u pogledu kapaciteta i veličine investicije.
Geotermalni pilot projekat biće implementiran na napuštenom naftnom i gasnom bunaru Pg-8, blizu Centibe, korišćenjem inovativne tehnologije za prenos toplote.
Pilot postrojenje će imati instalisanu snagu od 50 kW i radiće uz pomoć gravitacione geotermalne toplotne cevi, bez emisije gasova koji se obično proizvode u konvencionalnim binarnim geotermalnim elektranama, saopštio je DEM za portal Energetika.net.
Dozola za izgradnju za ovaj projekat tek treba da bude pribavljena, a očekuje se da će izgradnja početi između 2022. i 2024. godine. Vrednost investicije je oko milion evra.
Drugi projekat će se graditi na lokaciji bunara Mg-6 blizu Benice. Reč je o geotermalnom postrojenju sa binarnim krugom, koje će imati kapacitet od nekoliko megavata, a njegova procenjena vrednost je oko 40 miliona evra.
Izvor: energetika.net.