Vlada u Skoplju usvojila je ukupno sedam odluka o proglašenju statusa strateškog investitora, a sve se odnose na oblast energetike. To pokazuju podaci objavljeni na sajtu vlade u kojima je navedeno sedam strateških investicionih odluka.
Poslednja odluka doneta je krajem decembra prošle godine, što znači da premijer Dimitar Kovačevski još nije odobrio ni jedan kapitalni projekat.
Odluke se usvajaju na osnovu Zakona o strateškim ulaganjima. Međutim, kako je predviđeno samim zakonom, za svaki strateški investicioni projekat u skupštini bi trebao da bude usvojen poseban zakon. Tako nešto se do sada nije dogodilo, što bi omogućilo da se krene u realizaciju ovih projekata.
Za dva od sedam projekata nije poznato koliko će koštati, a za pet se procenjuje da će doneti ukupne investicije od 1,07 milijardi evra, prema najavama.
U Službenom glasniku je 29. decembra prošle godine objavljena odluka vlade kojom su projekti fotonaponskih elektrana u KO Jamularci i KO Skandalci kompanije Promark Energy DOOEL Skoplje dobili status strateškog investicionog projekta.
Ova kompanija se prijavila na javni poziv koji je bio otvoren do januara prošle godine.
Kako je tada saopštila pres služba vlade, fotonaponske elektrane u Jamularcima i Skandalcima imaće ukupan kapacitet od 280 MW, a vrednost investicije je 184 miliona evra.
Ovu najnoviju odluku o proglašenju strateškog investitora potpisao je bivši premijer Zoran Zaev, koji je početkom godine podneo ostavku zbog, kako je rekao, lošeg rezultata na lokalnim izborima.
Samo nekoliko dana ranije, 13. decembra prošle godine u Službenom listu objavljena je odluka vlade o utvrđivanju statusa strateške investicije za projekat Het Solar, kompanije Hek Solar MK DOOEL iz Skoplja, koja bi trebala da izgradi fotonaponske elektrane snage 70 MW, vredne 53 miliona evra.
Takođe u decembru doneta je još jedna odluka o strateškom investicionom projektu za Grid-Tied Solar Planet, kompanije Renewable Power International DOOEL iz Skoplja.
Reč je o investiciji u fotonaponsku elektranu snage 85 MW, a solarna elektrana strateškog investitora vredna 63 miliona evra trebala bi biti izgrađena u opštini Delčevo.
Prvi potpredsednik vlade Artan Grubi potpisao je u novembru prošle godine odluku o proglašenju strateškog partnera za projekat Stipion Solar PV Park, kompanije Ostro Solar DOOEL iz Skoplja.
Solarni park Stipion će se graditi na površini od 452 hektara u Štipu u saradnji sa vodećom francuskom kompanijom Akuo Energy. Očekuje se da će vrednost investicije iznosti 270 miliona evra, sa kapacitetom za proizvodnju od 350 do 400 MW električne energije.
Zaev je tom prilikom najavio da je u pripremi zakon o ovoj investiciji, čije se usvajanje očekuje u prvoj polovini godine, dodajući da je ova francuska investicija prva i najveća te vrste na Balkanu. Projekat će omogućiti snabdevanje 94.000 domaćinstava, a izgradnja bi trebalo da počne ove godine na potezu od Štipa do Svetog Nikole, na lokaciji na kojoj je planiran kargo aerodrom.
Na tender su se takođe javile kompanije koja će proizvoditi 207 MW sa premijum tarifom. Zaev je najavio da će prve količine električne energije biti isporučene 2023. godine, a potpuna realizacija se očekuje do kraja 2024. godine. Proizvodnja električne energije procenjena je na oko 650 GWh godišnje, što čini 16% godišnje proizvodnje električne energije u AD ESM.
Grubi je u septembru prošle godine potpisao odluku kojom je projekat solarne elektrana – Erdželija, kompanije EFT Solar DOOEL, takođe iz Skoplja, dobio status strateške investicije.
U septembru je doneta još jedna odluka za strateški projekat za vetroelektranu Virovi, kompanije Vetern park Virovi DOOEL sa sedištem u Skoplju.
Vetropark će graditi nemačka kompanija Wpd, a imaće kapacitet od 415 MW. Ovaj vetropark bi trebao biti izgrađen na potezu Kumanovo – Staro Nagoričane – Kriva Palanka, a njegova vrednost se procenjuje na čak 500 miliona evra.
Ovo je najveća pojedinačna direktna grinfild investicija u zemlji od sticanja nezavisnosti. Biće postavljeno 69 novih vetroturbina, što je četiri puta više od prethodnih 16 lociranih na granici sa Grčkom, koje će proizvoditi preko 400 MW električne energije.
VE Virovi neće dobijati nikakve povlašćene tarife od države, snabdevaće 290.000 domaćinstava, a investicija će se odvijati u nekoliko faza.
Najstariji strateški projekat, odnosno prvu stratešku investiciju u zemlji, potpisao je Zaev u julu prošle godine za projekat – Fabrika za proizvodnju zelene energije – kompanije Zoka Energy Solution import-exort DOOEL sa sedištem u Negotinu.
Vlada je saopštila da kompanija pruža jedinstveno ekološko rešenje za rešavanje problema deponijskog otpada i njegovog pretvaranja u obnovljivi izvori energije i recikliranje sirovina za industriju. Međutim, Negotinci su protestovali zbog otvaranja fabrike u njihovom gradu.
Izvor: faktor.mk