Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSevea: Predložene tarife...

Sevea: Predložene tarife ugrožavaju investicije

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Srpsko udruženje za energiju vetra (Sevea) ocenilo je danas da će predloženo smanjenje otkupnih cena za struju proizvedenu iz energije vetra odložiti za dve godine ili potpuno zaustaviti izgradnju vetroparkova u Srbiji.

Ukoliko predlog Ministarstva enegetike za “fid-in” tarife bude prihvaćen u postojećem obliku, Srbija će izgubiti milijardu evra direktnih stranih investicija u vetroparkove, koje su spremne, navodi se u saopštenju tog udruženja.

Prema predlogu Ministarstva energetike, struja dobijena iz energije vetra otkupljivala bi se po ceni od 9,2 evrocenta za kilovat sat, umesto dosadašnjih 9,5 evrocenti, što je smanjenje od oko tri odsto.

– Srbija je danas jedna od retkih zemalja bez vetroparkova i svaka dalja destimulacija ulaganja u taj sektor predstavlja lošu politiku Vlade i šalje poruku da Srbija neće biti u stanju da ispuni ranije preuzete obaveze i obezbedi udeo obnovljivih izvora od 27 odsto u ukupnoj potrošnji do 2020 – navodi se u saopštenju.

Kako se ističe, bez učešća velikih vetroparkova taj cilj nikako ne može biti ostvaren, s obzirom da svi drugi obnovljivi izvori i prateće tehnologije ne mogu biti primenjeni u većem obimu u Srbiji.

U Sevei su naveli da je cena predloženog kilovat časa dobijenog iz iz biomase 13,82 evrocenta, što je 45 odsto skuplje od vetra.

– Kada bi Srbija ispunila svoje ciljeve u korišćenju obnovljivih izvora isključivo kroz biomasu umesto kroz vetar, potrošači bi tu razliku morali da plate više od 150 miliona evra godišnje – navodi se u saopštenju.

Sevea je ocenila i da su predložene “fid-in” tarife učinile da su vetroparkovi u Srbiji neekonomični i da favorizuju zvanične proizvodjače energije u državi i trenutnu tehnologiju – sagorevanje uglja.

Kako se dodaje, jedan od savetnika Ministarstva eneregike u formiranju novih tarifa – Međunarodna finansijska korporacija (IFC) predložila je da fid-in tarife za vetar budu više što, kako je ocenila Sevea, znači da je odluka ministarstva da favorizuju skuplje tehnologije očigledno politički motivisana.

Srpsko udruženje za energiju vetra je udruženje domaćih i stranih investitora zainteresovanih da investiraju više od milijardu evra u narednih tri do šest godina.

Većina investitora prisutna je u Srbiji u kojoj razvija svoje projekte još od 2008. i do sada su investirali više miliona evra u razvoj projekata koji su ugroženi novim predlogom Ministarstva energetike, navodi se u saopštenju tog udruženja.

Izvor Blic

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Rumunija: OMV Petrom i Romgaz napreduju sa projektom Neptun Deep kroz novu istražnu bušotinu

OMV Petrom i Romgaz, partneri na projektu Neptun Deep za eksploataciju gasa u crnomorskom podmorju, pripremaju se za bušenje nove istražne bušotine u okviru obaveza iz koncesionog ugovora. Kompanije su identifikovale dve potencijalne lokacije za bušenje, od kojih će...

Rumunija: ENNA Solar širi poslovanje na rumunsko tržište preuzimanjem velikog solarnog projekta

Hrvatska kompanija ENNA Solar, deo ENNA Grupe, potpisala je ugovor sa austrijskom kompanijom Kraftfeld Energy o kupovini gotovog projekta solarne elektrane u Rumuniji. Ugovor podrazumeva potpuno preuzimanje posebnog pravnog lica PVP Cepheus, koje je razvilo projekat u okrugu Đurđu...

Crna Gora: EPCG prijavila oštar pad profita u 2024. godini usled hidroloških i tržišnih izazova

Državna elektroenergetska kompanija EPCG ostvarila je neto dobit od 10,2 miliona evra u 2024. godini, što predstavlja pad od 80,5% u odnosu na dobit od 52,5 miliona evra iz 2023. Dobit pre oporezivanja iznosila je 12,47 miliona evra, dok...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!