Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeSaradnja hrvatskog Plinakra...

Saradnja hrvatskog Plinakra i Transjadranskog gasovoda

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

Transjadranski gasovod (TAP) i Plinakro (Plinacro), hrvatska kompanija za prenos gasa, potpisali su sporazum koji će omogućiti dalje produženje planiranog gasovoda na Crnu Goru, Bosnu i Hrvatsku. Memorandum o razumevanju, potpisan 25. februara, predstavlja osnovu za saradnju sa Jonsko-jadranskim gasovodom (IAP) koji treba da obezbedi veću sigurnost u snabdevanju jugoistočne Evrope gasom.

Plinakro, državna kompanija koja upravlja sistemom gasovoda u Hrvatskoj, planira da izađe na nova tržišta jugoistočne Evrope i stoga podržava IAP tvrdeći da će doneti energetsku bezbednost i ekonomske dobrobiti regionu.

Planirano je da IAP koji će, kako se procenjuje, koštati 230 miliona evra, poveže Albaniju, Crnu Goru, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu.

Predviđeno je i osnivanje zajedničke radne grupe koja će razmotriti polja potencijale saradnje.

TAP namerava da izgradi cevovod za prirodni gas koji će povezati Grčku preko Italije i Albanije sa Jadranskim morem. Taj gasovod biće deo Južnog gasnog koridora koji je označila EU a koji će povezati kaspijske izvore gasa sa Evropom i obezbediti znatan kapacitet protoka. Dužinom od 520 kilometara TAP je najkraći i najekonomičniji predloženi gasovod na koridoru.

Predsednik uprave Plinakra Jerko Jelić-Balta rekao je EurAktiv da je hrvatska odluka da uđe u partnerstvo sa TAP zasnovana na oceni da je taj planirani gasovod, koji konkuriše drugim sličnim projektima, najrealniji.

Jelić-Balta je podsetio da je Hrvatska aktivna u više projekata povezivanja gasovoda – sa Mađarskom i gasovoda prema Dalmaciji. Novi gasovod prema Dalmaciji kasnije bi mogao da bude povezan sa TAP.

On je takođe rekao da je Hrvatska inicirala međuvladinu deklaraciju Albanije, Crne Gore, BIH i Hrvatske kojom se otvara put za izradu studija izvodljivosti. Plinakro je tehnički koordinator za projekat gasovoda IAP.

Izvršni direktor TAP Ćetil Tungland (Kjetil) ocenio je da će gas sa polja Šah Deniz II u Azerbejdžanu doprineti  da se region, koji je sada zavisan od uvoza iz Rusije, snabdeva iz više različitih izvora. Druga prednost TAP, prema njegovim rečima, je što će zemlje u regionu prvi put biti međusobno povezane i moći će da pomognu jedna drugoj u slučaju potrebe, ako Moskva zavrne slavine.

Jelić-Balta i Tungland su kazali i da će gradnja deonice IAP od Dalmacije do Crne Gore i zatim do Albanije zavisiti od napretka projekta TAP.

Planirano je da TAP počne da radi 2017, ako bude dobijen ugovor o isporuci sa polja Šah Deniz II.

Izvor Euroactiv.rs

 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EPS obezbedio kupovinu električne energije iz vetroparkova Alibunar, širi kapacitet obnovljivih izvora energije

Državni elektroenergetski sistem EPS obezbedio je kupovinu električne energije iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i 2, koji će imati ukupnu kapacitet od 168 MW. Ovaj potez deo je kontinuiranog angažmana EPS-a na investicijama u projekte obnovljivih izvora energije, sa...

Rumunija: OPCOM izveštava o opadanju obima trgovine i fluktuacijama cena u aprilu 2025. godine

U aprilu 2025. godine, prosečna cena električne energije na tržištu za dnevnu isporuku rumunske berze OPCOM iznosila je 86,44 evra/MWh, što predstavlja porast od 44,08% u odnosu na isti mesec 2024. godine, ali i pad od 18,74% u poređenju...

Hrvatska: CROPEX izveštava o opadanju obima trgovine električnom energijom i cena u aprilu 2025.

U aprilu 2025. godine, na hrvatskoj energetskoj berzi CROPEX trgovano je ukupno 982.941,6 MWh električne energije, što predstavlja pad od 10,3% u odnosu na mart. Od ovog obima, 732.302,5 MWh trgovano je na tržištu za dan unapred, dok je...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!