Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRWE neće morati...

RWE neće morati da prodaje struju u RS

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

U ugovoru o strateškom partnerstvu, koji je Vlada Republike Srpske, odnosno “Elektroprivreda RS”, potpisala s njemačkom kompanijom RWE za projekat “Gornja Drina”, jasno se navodi da buduće koncesiono društvo koje će biti formirano neće imati obavezu snabdijevanja električnom energijom tarifnih kupaca u RS, te će je moći slobodno prodati na domaćem i međunarodnom tržištu.

Zanimljivo je da se u ugovoru navodi da je strateški partner upoznat da je u toku rješavanje postupka po žalbi društva “Barak” iz Izraela na Ustavnom sudu BiH te da će “Vlada RS-a zaštititi i obeštetiti” strateškog partnera, projektno i koncesiono društvo za sve stvarno pretrpljenje gubitke, štetu i troškove (isključujući izgubljenu dobit), ukoliko posljedice ovog postupka budu od direktnog uticaja na realizaciju projekta HES Gornja Drina.

Jasno je precizirano i da njemačka kompanija nikako ne može biti odgovorna oko postupaka koje vodi “Barak” iz Izraela.

U ugovoru je pod “posebnom izjavom” Elektroprivreda RS garantovala njemačkom partneru da protokol koji je potpisala još 2008. godine s Elektroprivredom Srbije za korišćenje potencijala gornje Drine neće imati nikakav negativan utjecaj na najnoviji projekat planiran s RWE.

“Elektroprivreda RS” se istovremeno obavezala da će zaštititi i obeštetiti njemačku kompaniju, koja će biti većinski vlasnik u projektu HES Gornja Drina, ukoliko protokol sa Srbijom bude imao direktan štetan uticaj na realizaciju projekta s RWE.

Sve brojne detalje ovog ugovora RS s RWE razmatraće poslanici Narodne skupštine Republike Srpske na sjednici 6. novembra, a nakon što je Vlada RS, 26. septembra, potpisala ugovor o izboru strateškog partnera za realizaciju projekta hidroenergetskog sistema “Gornja Drina” i ugovor o strateškom partnerstvu s kompanijom RWE.

Ovaj projekt zapravo predstavlja istraživanje, razvoj, izgradnju i korišćenje na profitabilnoj osnovi četiri hidroelektrane u hidroenergetskom sistemu Gornja Drina, Buk Bijela, Foča, Paunci i Sutjeska.

Projekat je podijeljen u faze, od koji je prva istraživanje, koja uključuje osnivanje jednog projektnog društva i dodjeljivanje četiri koncesije za istraživanje (po jednu za svaki zaseban projekat) tom projektnom društvu.

U skladu s odlukom Vlade o uslovima, kriterijumima i načinu izbora strateškog partnera za projekat Hidroenergetski sistem Gornja Drina, projektno društvo i koncesiona društva će biti organizovana kao društva s ograničenom odgovornošću čiji će većinski član biti njemački RWE, dok će manjinski članovi biti Elektroprivreda RS i HE na Drini, Višegrad.

Među obavezama ERS, HE na Drini i RWE je da ispune i uslove za izdavanje relevantnih odobrenja koncentracije Konkurencijskog savjeta BiH i od drugih tijela za zaštitu koncentracije, ali i da dobiju odobrenje ugovora od Narodne skupštine Republike Srpske.

Izvor Serbia Energy

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Transnafta traži procenu za naftovod Srbija–Mađarska usred geopolitičkih promena

Transnafta je raspisala tender za usluge procene projekta naftovoda Srbija–Mađarska u okviru međunarodnih odnosa u Evropi. Dokumentacija za tender naglašava potrebu za sveobuhvatnom strateškom analizom fokusiranom na procenu nacionalnih rizika za Srbiju, ističući značaj jačanja energetske sigurnosti kroz diversifikaciju...

Rumunija: Evropska komisija odobrila državnu pomoć od 500 miliona evra za proizvodnju naprednih biogoriva

Evropska komisija (EK) odobrila je državnu pomoć Rumunije u iznosu od 500 miliona evra, koja je namenjena podršci investicijama u proizvodnju naprednih biogoriva. Ovaj program, koji se finansira kroz EU fond za modernizaciju, pružaće direktne subvencije kompanijama koje ulažu...

Rumunija: Rompetrol Rafinare investira 4 miliona dolara u poboljšanje efikasnosti rafinerije Petromidia

Rompetrol Rafinare, deo KMG International Grupe, poboljšava operativnu efikasnost u rafineriji Petromidia uz investiciju od 4 miliona dolara. Kompanija je završila projekat modernizacije CO kotla u jedinici za katalitičko kreking (FCC), prelazeći sa prirodne cirkulacije vode na prisilnu višekratnu...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!