Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRWE investira u...

RWE investira u četiri hidroelektrane na Drini

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Vlada RS i “Elektroprivreda RS” danas su s njemačkom kompanijom “RWE Innogy” sklopile ugovor o strateškom partnerstvu za izgradnju četiri hidroelektrane na gornjem slivu Drine okvirne investicione vrijednosti od 460 miliona evra.

Ugovor su potpisali ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević, generalni direktor i izvršni direktor za investicije i razvoj “Elektroprivrede RS” (ERS) Branislava Milekić i Vladislav Vladičić, te direktori za hidro i nove projekte u kompaniji “RWE Innogy”, Olaf Hajl i Juta Disen.

Projekat HES Gornja Drina predviđa osnivanje zajedničke firme RWE i ERS, sa vlasničkim udjelom od 60 naprema 40 odsto u korist njemačkog partnera. Planirana je izgradnja hidroelektrana Buk Bijela, Foča, Paunci i Sutjeska ukupne instalisane snage 260 megavata i godišnje proizvodnje 760 gigavat-časova električne energije.

Ministar Kovačević sklopljeni aranžman je ocijenio značajnim događajem za RS izražavajući nadu da će kompanija RWE izgradnju hidroelektrana započeti i prije utvrđenih rokova. On je precizirao da je izgradnja prve hidroelektrane u nizu – Buk Bijele planirana za početak septembra 2014. godine.

Olaf Hajl, jedan od direktora u RWE, kazao je da je za njih “velika čast” što su potpisali ugovor o strateškom partnerstvu sa RS, navodeći da je oformljeno jako zajedničko partnerstvo. Ukazao je da su se sklopljenim ugovorom obavezali da će u cilju uspješne realizacije projekta u RS unijeti sve svoje iskustvo.

Branislava Milekić, generalni direktor ERS, izrazila je zadovoljstvo što je Vlada RS izabrala RWE za strateškog partnera u ovom energetskom projektu.

“Velike finansijske mogućnosti kojima raspolaže kompanija RWE, njen rejting u energetskom sektoru, tehnička znanja i dosadašnja iskustva u proizvodnji, distribuciji i prodaji električne energije, garancija su da ćemo realizovati ovaj projekat i zajednički unaprijediti energetski sektor RS”, istakla je ona.

Naglasila je da je završen značajan dio projektno-tehničke dokumentacije za ugovorene hidroelektrane, što se posebno odnosi na HE Buk Bijela i Foča, dok je za HE Paunci i Sutjeska u toku izrada idejnog projekta, kao i studija izvodljivosti i uticaja na okolinu.

Milorad Dodik, predsjednik RS, koji je prisustvovao potpisivanju ugovora, kazao je da je RS dolaskom njemačkog RWE-a proširila svoje kapacitete i mogućnosti, podsjećajući da su za oblast energetike odranije zainteresovane kompanije iz Rusije, Italije i drugih zemalja.

“RS polako, ali sigurno zaokružuje investicioni projektni ciklus koji podrazumijeva obuhvat svih raspoloživih resursa, potencijala i lokacija za izgradnju energetskih objekata i na taj način ojačava svoju poziciju važnog regionalnog partnera u proizvodnji električne energije”, rekao je Dodik.

Aleksandar Džombić, predsjednik Vlade RS, rekao je da ovaj događaj predstavlja “zeleno svjetlo” za ulaganje u elektroenergetski sektor, kao najveći potencijal RS.

“Vlada RS mnogo očekuje od ovog projekta koji će uz projekat eksploatacije nafte sasvim sigurno pozitivno uticati na energetski bilans, učiniti RS energetski nezavisnom i pojačati njenu ekonomsku moć”, naglasio je Džombić.

Ambasador Njemačke u BiH Ulrike Marija Knoc izjavila je da je energetska budućnost u obnovljivim izvorima ukazujući da BiH raspolaže velikim potencijalima u toj oblasti. Izrazila je zadovoljstvo što je RS za strateškog partnera u izgradnji hidroelektrana izabrala upravo njemačku kompaniju, ocjenjujući da to može odaslati signal i za ostale potencijalne investitore na ovom području.

Izvor Nezavisne

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: Počinje javni uvid u projekat vetroelektrane Snaga Istoka

Detaljni regulativni plan (DRP) za vetroelektranu Snaga Istoka u opštini Bor, u istočnoj Srbiji, sada je dostupan na javni uvid, što predstavlja značajan korak ka realizaciji ovog projekta snage 300 MW. Investitor u projektu je lokalna kompanija Snaga Istoka,...

Crna Gora unapređuje ciljeve obnovljive energije novim sporazumima o MHE i usklađivanjem sa EU

Prema nedavnom izveštaju o projektima obnovljive energije u Crnoj Gori, zemlja trenutno ima 29 aktivnih koncesionih ugovora za izgradnju malih hidroelektrana (MHE), što omogućava ukupno 42 objekta. Od toga, 33 MHE su već završene, sa ukupnom instaliranom snagom od...

Crna Gora: EPCG potpisuje memorandume o razumevanju sa Hyundaijem i UGT Renewables za jačanje obnovljive energije

Crnogorska elektroprivreda EPCG potpisala je memorandume o razumevanju (MoU) sa južnokorejskom kompanijom Hyundai i američkom kompanijom UGT Renewables (UGTR) za razvoj projekata obnovljive energije. Milutin Djukanović, predsednik Upravnog odbora EPCG, naglasio je posvećenost kompanije povećanju ulaganja u energetski sektor Crne...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!