Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeRusi platili poslednju...

Rusi platili poslednju ratu za NIS

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

 

Ruski “Gaspromnjeft” je u aprilu isplatio poslednju ratu za investicione obaveze predviđene kupoprodajnim ugovorom za 51 odsto akcija Naftne Industrije Srbije (NIS), čime je ispunio uslove sporazuma sa Vladom Republike Srbije, dva meseca pre dogovorenog roka.

Od 2009. godine “Gaspomnjeft” u program modernizacije i rekonstrukcije prerađivačkog kompleksa NIS i povećanje ekološke bezbednosti proizvodnih procesa uložio dogovorenih 500 miliona evra, objavila je ruska kompanija na svojoj internet stranici.

Modernizacija proizvodnje je osnovni uslov da NIS osvoji strateški važnu poziciju lidera balkanskog tržišta derivata. Ključni element programa modernizacije je izgradnja kompleksa lakog hidrokrekinga i hidroseparacije u rafineriji u Pančevu.

Novi kompleks će kvalitativno promeniti proizvodne parametre, a konkretna dubina prerade će se povećati na 84 odsto, udeo proizvodnje svetlih derivata na 76 procenata, a sem toga povećaće se ekološka bezbednost proizvodnje.

Količina emisije štetnih materija u atmosferu, među kojima i čvrstih čestica smanjiće se na nivo koji odgovara propisima Evropske unije. Projektom modernizacije, obezbediće se tehnološki maksimum prerade u rafineriji od 4,8 miliona tona godišnje, što će u potpunosti podmiriti potrebe tržšta Srbije i omogućiti izvoz derivata u zemlje balkanske regije.

Puštanje u rad kompleksa za hidrokreking i hidroseparaciju obezbediće NIS-u prelazak na proizvodnju benzina i evrodizela, sa sadržajem sumpora do 10 ppm, što je u skladu sa ekološkim propisima Evropske unije. Postizanjem projektovanih kapaciteta, rafinerija u Pančevu će proizvoditi oko 640.000 tona benzina godišnje, dok će se produkcija evrodizela povećati 6,5 puta – na 1,5 miliona tona godišnje.

Izgradnja kompleksa za hidrokreking i hidroseparaciju rafinerije u Pančevu biće završena u trećem kvartalu, a puštanje kompleksa u rad planirano je za novembar 2012.

Predsednik Odbora direktora NIS-a, prvi zamenik generalnog direktora “Gaspromnjefta” Vadim Jakovljev istakao je da je njegova kompanija ispunila investicione obaveze pre predviđenog roka, što još jednom potvrđuje da je 2009. vlada Republike Srbije dobila pouzdanog partnera za razvoj petrohemijskog sektora.

“Modernizacija prerađivačkog kompleksa NIS danas ulazi u finalnu fazu, završava se izgradnja poslednjih objekata, a startovalo je ispitivanje infrastrukturnih mreža i opreme” rekao je Jakovljev.

On je istakao da okončanje investicionog ciklusa ne znači i završetak procesa modernizacije rafinerije u Pančevu, dodajući da NIS razrađuje strategiju daljeg razvoja fabrike i njenih proizvodnih kapaciteta, objavljeno je na sajtu “Gaspromnjefta”.

Strateška saradnja Srbije i Rusije obuhvata i modernizaciju i proširenje podzemnog skladišta gasa Banatski dvor.

Većinski paket od 51 odsto akcija NIS-a prodat je u decembru 2008. ruskom “Gaspromnjeftu” za 400 miliona evra, uz obavezu ulaganja oko 550 miliona evra u modernizaciju rafinerije u Pančevu.

Izvor Press

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa rastu usled geopolitičkih tenzija, dok CO₂ dozvole blago padaju

Tokom druge nedelje jula, Brent nafta na ICE tržištu za front month fjučers uglavnom je pratila rastući trend. Izuzetak je bio četvrtak, 10. jul, kada je cena zatvaranja pala za 2,2% u odnosu na prethodni dan, dostigavši najnižu cenu...

Evropa: Cene električne energije pale početkom jula usled povećane proizvodnje solarne energije, a očekuje se rast zbog smanjenog vetra i povećane potražnje

Tokom druge nedelje jula, prosečne cene električne energije su opale u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Izuzetak su tržište Velike Britanije N2EX i nordijsko tržište Nord Pool, gde su cene porasle za 9,9%, odnosno 67%....

Evropa: Potrošnja električne energije opada početkom jula usled nižih temperatura, prognoze za sredinu jula su pomešane

Tokom nedelje od 7. jula, potrošnja električne energije opala je na glavnim evropskim tržištima u odnosu na prethodnu nedelju, čime je prekinut rast koji je trajao šest uzastopnih nedelja. Italija je zabeležila najveći pad potrošnje od 12%. Ostala tržišta...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!