Regulatorno telo za energetiku ANRE saopštilo je da tokom ove godine očekuje još 2.000 MW instalisanih kapaciteta u sektoru obnovljivih izvora energije, pored postojećih 4.000 MW, rekao je Ciprian Glodeanu, partner u advokatskoj firmi VolfTheiss, na press konferenciji povodom publikovanja njihovog petog Vodiča za obnovljivu energiju.
Glodeanu je dodao da je skeptičan u vezi sa ovim očekivanjima, jer se investitori bore za finansijsku podršku banaka za projekte obnovljivih izvora.
“U ovom trenutku banke refinansiraju projekte koji su izgrađeni i imaju sve dozvole. Ne mislim da bilo koja banka rizikuje finansirajući konstrukciju (projekata),” rekao je BR-u Glodeanu.
On je dodao da su neki projekti rizik zbog administracije, jer proizvođači počinju da prodaju manje zelenih sertifikata.
“Ako ne znate kako da smanjite troškove, a pri tom niste imali relativno niske troškove izgradnje i uz to imate skupo finansiranje, onda se mogu očekivati neka iznenađenja na tržištu”, rekao je Glodeanu.
Obnovljivi sektor je privukao masivne investicije u protekle četiri godine, uglavnom u energiju vetra, na bazi velikodušne šeme podrške koju je vlada promenila prošlog leta. Procvat ovog sektora je omogućio Rumuniji da pokrije 24 odsto svoje potrošnje električne energije iz obnovljivih kapaciteta, i to sedam godina ranije nego što je to predviđeno planom EU (do 2020).
“Verujem da će Rumunija proći kroz reindustrijalizaciju, potrošnja će rasti i može nam se desiti da se probudimo 2019. – 2020. shvatajući da smo daleko ispod obaveznih kvota od 24 odsto za proizvodnju obnovljive energije, i da nemamo više vremena da ih razvijemo, “rekao je Glodeanu.
Potez vlade da suspenduje neke zelene sertifikate i smanji podsticaje za one koji su na mreži od ove godine, umanjio je poverenje investitora u zemlji, tvrde komentatori. Oni, takođe, kažu da su investitori sa tekućim projektima pomalo zarobljeni i da su spremni da čekaju i duže kako bi povratili svoje investicije, umesto odluke da napuste zemlju.
Ministarstvo energetike je nedavno iznelo principe energetske strategije ove zemlje, u kojoj se kaže da je razvoj nuklearne energije od suštinske važnosti za smanjenje emisije ugljenika, dok ugalj ostaje važan izvor energije, iako njegovo učešće u energetskom miksu treba da se smanji.
Što se obnovljivih kapaciteta tiče, ministarstvo je reklo da Rumunija s oprezom treba da podstiče razvoj novih projekata u narednoj deceniji, sa fokusom na biomasu. On je rekao da su kapaciteti na vetar i solarnu energiju razvijeni prebrzo.
Glodeanu smatra da Rumunija mora da se fokusira na obnovljive kapacitete, jer je to jedan od glavnih stubova energetske politike Evrope.
U međuvremenu, vlada se predomislila zbog zahteva velikih industrijskih potrošača i odlučila da odobri propise kojima se oni izuzimaju iz sticanja zelenih sertifikata. Procenjuje se da bi oko 100 kompanija trebalo da ima koristi od ove mere.
Predstavnici velikih energetskih potrošača kažu da povećanje eko – poreza koji moraju da plate, smanajuje njihovu konkurentnost i primorava ih da ukidaju radna mesta i smanjuju proizvodnju.
Izvor Agencije