Rumunija je u četvrtak uvozila električnu energiju kapacitetom 2.600 MW, što predstavlja istorijski rekord, kao posledica automatskog isključivanja jednog nuklearnog reaktora Cernavoda, prema analizi Agerpresa zasnovanoj na podacima operatora prenosa, Transelektrike. Maksimalno fiziko ograničenje uvoza je 3.000 MW.
U četvrtak pre podne, ubrzo nakon što je blok 1 nuklearne elektrane Cernavoda isključen iz sistema, uvoz električne energije dostigao je 2.617 MW. Rumunska proizvodnja u tom trenutku iznosila je samo 5.300 MW.
Prema podacima Transelektrike, od januara 2021. godine, prekogranični prenosni kapacitet sa susednim zemljama – Bugarskom, Mađarskom, Srbijom i Ukrajinom – povećan je na 2.800 MW za izvoz iz Rumunije i 3.000 MW za uvoz u Rumuniju.
Kroz opsežni investicioni program u koji je Transelektrika uključena, u narednih pet godina ovaj prekogranični kapacitet će se udvostručiti, što će omogućiti razvoj povezanih tržišta električne energije na evropskom nivou, doprinoseći tako postizanju ciljeva Evropske unije – Unutrašnje tržište električne energije i Čista energija za sve Evropljane, saopštila je ranije kompanija.
Početkom 2020. godine, prekogranični kapacitet za uvoz/izvoz iznosio je oko 2.200 MW.
Prema tome, preostala raspoloživost interkonekcija za uvoz u četvrtak iznosila je samo 400 MW ispod maksimalne granice od 3.000 MW. Novi kvar na nekoj većoj grupi, na primer u gasnoj elektrani Petrom ili drugoj jedinici u Cernavodi, verovatno bi doveo do prekida u snabdevanjuj električnom energijom kako bi se izbegao kolaps mreže.
Grupe NE Cernavoda, sa kapacitetom od 700 MW, najveće su proizvodne jedinice u Rumuniji.
Situacija do koje je došle u četvrtak posledica je prekida rada nekoliko jednica, pored jednog nuklearnog reaktora. Reč o dve grupe termoelektrane Turceni, kao i jednoj grupi TE Rovinari, HE Đerdap, TE Paroseni, TE Iernut i kogeneracionih elektrana Bukrešt Jug i Zapad.
Izvor: e-nergia ro