Obim trgovine električnom energijom na dan unapred tržištu (DAM) u Bukureštu značajno je smanjen u februaru 2023. godine, prema podacima operatora berze OPCOM, pri čemu je udeo DAM pokrio tek nešto više od jedne trećine ukupne potrošnje u zemlji, u poređenju sa oko 50 odsto koliko je iznosio do sada.
U februaru se na DAM trgovalo sa svega 1,55 TWh električne energije, što znači da je udeo DAM smanjen na 36 odsto potrošnje električne energije u zemlji. Poređenja radi, udeo DAM u februaru 2022. iznosio je skoro 50 odsto, što je jednako volumenu trgovine od 2,28 TWh. To znači da je obim transakcija smanjen za 26 odsto na godišnjem nivou.
Kada je u pitanju vrednosti transakcija, pad je još veći, kao rezultat pada cene električne energije na tržištu. Dakle, ako je u februaru 2022. OPCOM prijavio vrednost transakcije od 2,16 milijardi leva (440 miliona evra), u februaru 2023. je zabeležena upola manju vrednost – svega 1,07 milijardi leva (219 miliona evra).
Ovo je posledica pada prosečne cene u februaru 2023. na 699 leva (142,5 evra) po MWh, u poređenju sa 942 leva (188,5 evra) po MWh pre godinu dana.
U odnosu na prethodni mesec, januar 2023. godine, obim transakcija na DAM je bio manji za skoro 18 odsto, a njihova vrednost manja za 24 odsto. U odnosu na januar 2023. godine, cena je u februaru bila nešto viša, za oko 4 odsto.
Smanjenje udela DAM najverovatnije je povezano sa regulatornim merama koje se odnose na transakcije se električnom energijom.
To se takođe preklapa sa padom potrošnje. Tako se u 2023. godini deo potrošnje u Rumuniji pokriva pokriva putem centralizovanog mehanizma nabavke preko kojeg jedan deo proizvođača (bez obnovljivih izvora i kogeneracionih elektrana) prodaje električnu energiju po fiksnoj ceni snabdevačima krajnjih potrošača i operatorima prenosa i distribucije.
Ovaj propis ima efekte na sve platforme na OPCOM. Podaci operatora berze pokazuju da u februaru nije realizovana ni jedna transakcija za fjučerse na tržištima za bilateralne ugovore.