OMV Petrom je započeo izgradnju proizvodne jedinice za održivo gorivo za avijaciju (SAF) i obnovljivi dizel (HVO) u svojoj rafineriji Petrobrazi. Kada postane operativna, ova fabrika će pozicionirati OMV Petrom kao prvog velikog proizvođača održivih goriva u regionu, sa godišnjim kapacitetom proizvodnje od 250.000 tona.
Ova investicija predstavlja ključnu komponentu OMV Petrom-ove Strategije 2030, koja se fokusira na energetsku tranziciju i smanjenje emisije ugljen-dioksida. Održiva goriva su od presudnog značaja za dekarbonizaciju sektora kao što je avijacija, gde elektrifikacija još uvek predstavlja izazov. OMV Petrom planira da između 2022. i 2030. godine, 35% svog investicionog budžeta usmeri na projekte energetske tranzicije širom Rumunije i šireg regiona.
Rafinerija Petrobrazi doživljava veliku transformaciju kako bi integrisala proizvodnju održivih goriva, a istovremeno nastavila sa snabdevanjem osnovnim gorivima za mobilnost. Projekat uključuje ugradnju naprednih tehnologija u postojeću infrastrukturu za proizvodnju, skladištenje i distribuciju goriva, čime se osigurava nastavljanje relevantnosti rafinerije na evoluirajućem energetskom tržištu.
Ukupna vrednost investicije iznosi 750 miliona evra, od kojih je 560 miliona evra namenjeno izgradnji proizvodne jedinice za SAF/HVO, a 190 miliona evra za izgradnju dve fabrike za proizvodnju zelenog vodonika. SAF i HVO se dobijaju od obnovljivih sirovina, kao što su korišćeni biljni ulja i životinjski masti. Ovi materijali se obrađuju pomoću zelenog vodonika u goriva koja imaju slična svojstva kao konvencionalni kerozin i dizel, uz smanjenje emisije CO2 od najmanje 65% u poređenju sa fosilnim gorivima.
Nova fabrika će omogućiti operativnu fleksibilnost, omogućavajući prilagođavanje izbora sirovina i ravnoteže u proizvodnji SAF, HVO, bio-naftu i bio-LPG, u zavisnosti od tržišne potražnje i dostupnosti sirovina. Pored proizvodnje održivih goriva, OMV Petrom proširuje svoju mrežu za punjenje električnih vozila, s ciljem instalacije više od 5.000 punjača širom Rumunije do 2030. godine, u poređenju sa trenutnih 900 jedinica.