Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRumunija: Nuklearelektrika kupila...

Rumunija: Nuklearelektrika kupila na DAM i IDM 380.000 MWh za 23 miliona evra

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Nuklearelektrika, operator rumunske nuklearne elektrane Cernavoda, bila je primorana, u prvoj polovini ove godine, da kupi na spot tržištu i tržištu unutar dana deset puta više električne energije u poređenu sa istim periodom 2020. godine, kako bi ispoštovala svoje ugovorne obaveze, s obzirom da je u dva navrata bila primorana da obustavi rad jednog bloka.

Kupljeno je ukupno 380.000 MWh električne energije, za 114 miliona leva (23,2 miliona evra).

Naime, nuklearna elektrana Cernavoda je u prvoj polovini 2021. godine u dva navrata zasutavljala po jedan blok snage 700 MW – prvi put u januaru, kada je reaktor 1 ugašen zbog planirane popravke,  u periodu od 22. do 29. januara; zatim je blok isključen 9. maja i ponovo sinhronizovan sa Nacionalnim energetskim sistemom 14. juna. Zatvaranje je bilo zakazano i najavljeno unapred, ali je trajalo nešto duže nego što je Nuklearelektrika procenila.

Kada se blokovi ugase, kompanija je finansijski pogođena zbog smanjenja proizvodnje električne energije. U slučaju neplaniranog gašenja, ona je primorana, kako bi ispoštovala svoje kupoprodajne ugovore, da nabavi električnu energiju na drugom mestu. S obzirom na hitnost, kupovine se uglavnom obavljaju na spot tržištu i na tržištu unutar dana.

Prema finansijskim podacima, kompanija je u prvoj polovini 2021. godine platila značajno više nego u istom periodu 2020. godine – morala je da kupi veće količine da bi ispoštovala svoje ugovore, ali je i električna energija poskupela. Tako su ukupni troškovi za kupovinu iznosili 23 miliona evra, u poređenju sa 1,2 miliona evra u istom periodu prošle godine.

Ukupno je na centralizovanim i spot tržištima kompanija kupila 380.180 MWh, po prosečnoj ceni od 299 leva (59,1 evro) po MWh. Prosečna kupovna cena u prvoj polovini 2020. godine iznosila je 146,58 (29,9 evra) po MWh.

Troškovi na balasnom tržištu u prvoj polovini 2021. godine iznosili su 9,18 miliona leva (1,9 miliona evra), za nabavku 22.309 MWh, što je oko dva puta više u odnosu na isti period prošle godine.

Kompanija je, dakle, u prvih šest meseci kupila skoro deset puta više električne energije na tržištu (0,38 TWh), po dvostruko višoj ceni, kako bi mogla da ispoštuje svoje ugovorne obaveze.

Nukelarelektrika je u istom periodu prodala na spot tržišti i tržištu unutar dana 0,88 TWh (oko 16% ukupne prodaje), od čega je ostvarila prihod od 256 miliona leva (52,2 miliona evra), a prosečna prodajna cena iznosila je je 290 leva (59,1 evro) po MWh.

To znači da je kompanija bila primorana da kupi više od 40% količina prodatih na istim tim tržištima.

Profit raste, prodaja opada

Neto profit Nuklearelektrike povećan je za 12,3% u prvoj polovini 2021. godine, u poređenju sa istim periodom prošle godine, na 78,5 miliona evra.

To je omogućeno zahvaljujući rastu prihoda za 17%, na 281 milion evra, što se dogodilo uprkos smanjenju proizvodnje električne energije od preko 11%, na 4.890 GWh i padu prodaje za 4,6%.

Prosečna ponderisana cena električne energije povećana je za 21,2% u prvoj polovini 2021. u poređenju sa istim periodom prošle godine. Od januara, Nukelarelektrika nema obavezu da isporučuje električnu energiju na regulisano tržište,  navodi se u polugodišnjem izveštaju kompanije.

Operativni troškovi povećani su za skoro 26%, na 132,3 miliona evra, uglavnom zbog povećanja troškova za nabavku energije, kao i za popravke, održavanje, nuklearno gorivo i rezervne delove.

Izvor: e-nergia.ro

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!