Spot cena električne energije u Rumuniji dostigla je u junu najviši nivo u istoriji – 378 leva (76,8 evra) po MWh, i pored kišovitog meseca. To je dva i po puta više u odnosu na jun prošle godine, ali i najviša mesečna spot cena ikad zabeležena.
Jun ni i pored značajnih padavina nije doneo pad cena električne energije na spot tržištu, što znači da se nastavlja trend kontinurianog rasta zabeležen od početka godine.
Prosečna cena na DAM u junu 2021. godine iznosila je 378 leva (76,8 evra) po MWh, prema podacima OPCOM, što je za 18 evra evra više u odnosu na maj.
To je najviša mesečna cena ikad zabeležena na dan unapred tržištu u Bukureštu, tačnije od 2007. godine, prenesi e-nergia.ro. Portal podseća da je u januaru 2017. godine, tokom krize na energetskom tržištu koja je dovela do bankrota nekoliko snabdevača, prosečna cena na DAM iznosila 337 leva (68,5 evra) po MWh.
Cena u junu 2021. godine je dva i po puta je viša u odnosu jun 2020. (ovaj mesec su obeležila ograničenja zbog pandemije), kada je registrovana cena od 146 leva (29,7 evra) po MWh.
U prvih šest meseci ove godine prosečna cena na OPCOM DAM iznosila je 291 lev (59,2 evra) po MWh, gotovo za 80% iznad proseka u prvoj polovini prošle godine. To je ujedno i najviša prosečna cena za prvu polovinu godine, takođe računato od 2007. godine, odnosno najverovatnije od osnivanja berze OPCOM.
Treba napomenuti da se ova eksplozija cena dogodila u mesecu sa obilnim padavinama i povoljnom hidrološkom situacijom, blok 2 nuklearne elektrane Cernavoda je ponovo pokrenut a Rumunija je često izvozila električnu energiju. Međutim, to nije bilo dovoljno da cene ostanu stabilne.
Pored razloga vezanih za situaciju u Rumuniji, gde je rastući deficit proizvodnje od najvećeg značaja, situaciju treba posmatrati i u evropskom kontekstu. Cene električne energije rastu širom Evrope, kao i cene energenata, poput gasa i nafte, kako se ekonomije oporavljaju. S druge strane, rumunsko spot tržište je kaplovano i, od ovog meseca, mehanizam kaplovanja je proširen.
Dok je do sada rumunsko tržište funkcionisalo u kaplovanom režimu sa tržištima u Mađarskoj, Češkoj i Slovačkoj, sada je ovaj mehanizam proširen na Nemačku, Austriju i Poljsku. Na kaplovanim tržištima postoji tendencija smanjenja razlika u cenama između regiona.
Takođe, treba uzeti u obzir efekat povećanja cene sertifikata za CO2, koja je dostigla oko 55 evra po jedinici.
Por4ed toga, u Rumuniji je u junu je jedan od najvećih snabdevačač električnom energijom, Getica 95 Com, podneo zahtev za nesolventnost, što je takođe doprinelo pritisku na spot cene.
Izvor: e-nergia.ro