Predsednik Nacionalne agencije za energetsku regulaciju (ANRE), George-Sergiu Niculescu, najavio je da je regulator dodelio prvu licencu za snabdevanje biogasom i biometanom ekonomskom operatoru u Rumuniji. Ova licenca predstavlja značajan korak u preusmeravanju zemlje ka zelenijim energetski rešenjima.
Niculescu je objasnio da je biometan, gorivo proizvedeno od otpada, primenljivo za potrošače u stambenom i nestrambenom sektoru. Odluka o dodeli ove licence deo je opredeljenja ANRE-a da podrži energetski prelazak Rumunije i pomogne zemlji da postigne svoje ciljeve u oblasti obnovljivih izvora energije.
Ovaj istorijski korak smatra se ključnim za zelenu energiju u Rumuniji. Uključivanjem biomethana u energetski miks, Rumunija može smanjiti svoj ugljenični otisak i promovisati cirkularnu ekonomiju, gde se otpad pretvara u vrednu energiju. Niculescu je naglasio da zemlja ima jasne ciljeve: postizanje 5% biomethana u energetskoj mreži do 2030. godine i 10% do 2050. godine. Ovi ciljevi su u skladu sa postojećom infrastrukturom zemlje i doprinosiće širim naporima Rumunije u oblasti energetske tranzicije.
U povezanim vestima, prošle nedelje, francuska energetska grupacija Engie najavila je da će uskoro dobiti svoju licencu za snabdevanje biomethanom u Rumuniji. Engie, koja već ima snažno prisustvo u sektoru distribucije i snabdevanja prirodnim gasom u Rumuniji, proširuje svoju ulogu u obnovljivoj energiji, posebno u oblasti zelenih gasova kao što je biometan. Kompanija trenutno upravlja portfolijom od 211 MW u proizvodnji obnovljive električne energije, sa planovima da poveća ovu vrednost na 1.000 MW do 2030. godine. Engie-ova ulaganja u biometan i druge zelene gase deo su šire strategije podrške energetskoj tranziciji i doprinosu ciljevima Rumunije u oblasti obnovljivih izvora energije.