Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRumunija: Hidroelektrika bi...

Rumunija: Hidroelektrika bi mogla biti listirana na berzi do kraja godine

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Najveći proizvođač električne energije u Rumuniji, Hidroelektrika, mogla bi se naći na tržištu kapitala do kraja ove godine ili, u najgorem slučaju, na samom početku sledeće godine.

Vlada će odlučiti da li će kompanija biti listirana samo na Berzi u Bukureštu (BVB) ili i na Berzi u Londonu, rekao je za Profit Karoly Borbely, član Nadzornog odbora Hidroelektrike i bivši državni sekretar u Ministarstvu energetike.

Ministarstvo ekonomije, energetike i poslovnog okruženja poseduje 80% kapitala Hidroelektrike, a ostatak akcija je u vlasništvu Fonda Proprietatea.

„Upravo smo se vratili iz Londona, gde je delegacija Hidroelektrike bila prisutna na sastanku investitora u organizaciji Fonda Proprietatea, gde smo ažurirali razvoj aktivnosti i rezultate kompanije, kao i poslovne planove. Za Hidroelektriku postoji veliko interesovanje“, rekao je Borbely.

On dodaje da je najava u vezi sa namerom Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) da uđe u vlasništvo kompanije Hidroelektrika izazvala pozitivne reakcije.

„Do sada nije bilo razgovara o brojkama u vezi sa udelom u kompaniji na koji cilja EBRD i ostaje da se utvrdi konkretan način na koji će se to realizovati, verovatno kao sidro-investitor (anchor investor)“, objasnio je zvaničnik Hidroelektrike.

Izvori sa tržišta ocenjuju kao mogući cilj EBRD-a udeo od 3% do 5% u kapitalu Hidroelektrike.

U međunarodnoj berzanskoj praksi, sidro-investito obično je veliki institucionalni investitor, kome se akcije dodeljuju unapred, pre listinga, ali po ceni naknadno određnoj tokom IPO, kako bi se obezbedio tržišni legitimitet i podstaklo interesovanja drugih investitora.

Borbely je takođe rekao da će postupak izbora svih konsultanata u procesu listinga, uključujući i posrednika za prodaju akcija, biti završen u julu, kada će potencijalne opcije za listing biti stavljene pred vladu.

„To može biti dvostruki listing, u Bukureštu i u Londonu, kao što je to bilo u slučaju Elecktrike SA, što bi donelo veći ugled. Ali to se može učiniti sa punim finansijskim uspehom i samo u Bukureštu, gde je BVB postala atraktivnija za investitore nakon sticanja statusa tržišta u nastajanju. Uživamo političku podršku Vlade, što je vrlo važno. Želimo da se listing realizuje ove godine, da pronađemo prozor negde pred Božić, jer se kasnije, između Božića i Nove Godine, ništa ne dešava. To će zavisiti i od kretanja na međunarodnim tržištima, nadamo se da će do tada nestati panika koju stvara koronavirus. Ako to nije moguće, plan B je da se listing realizuje početkom naredne godine“, istakao je Borbely.

Hidroelektrika je prošlu godinu završila operativnim profitom EBITDA od preko tri milijarde leva (625 miliona evra), uz promet od 4,14 milijardi leva (862 miliona evra).

Nakon ukidanja kontraverzne Uredbe 114/2018, manjinski akcionar FP je revalorizovao vrednost svog udela od 20% akcija u Hidroelektriki, sa 4,144 milijardi leva (863 miliona evra) u decembru prošle godine, na 4,886 milijardi leva (1, 01 milijardi evra) u novembru 2019. godine.

Prema ovoj proceni, ukupna vrednost kompanije iznosi oko 24,4 milijarde leva (5,08 milijardi evra).

Odluka Vlade o strategiji privatizacije Hidroelektrike, prvobitno usvojena 2013. godine, a potom izmenjena 2015. i 2017. godine, predviđa pokretanje javne ponude za povećanje osnovnog kapitala doprinosom privatnog kapitala, gde će najviše 10% novoizdatih akcija otići zaposlenima, članovima odbora i penzionerima.

Izvor: profit.ro

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!