Rumunski planovi za izgradnju kombinovanih gasnih elektrana (CCGT) ukupnog kapaciteta od 2,15 GW suočavaju se sa ozbiljnim sumnjama u ekonomsku isplativost i dugoročnu održivost, navodi se u Evropskoj proceni adekvatnosti resursa za 2024. godinu (ERAA 2024), koju je objavila ENTSO-E, asocijacija evropskih operatera prenosnih sistema.
ERAA 2024 upozorava da bi, ukoliko nove gasne elektrane budu izgrađene, trebalo da budu povučene iz upotrebe do 2035. godine zbog ekonomskih razloga. Zaključci se zasnivaju na Nacionalnom energetskom i klimatskom planu (NECP) Rumunije, postojećim investicionim strategijama i podacima tržišnih učesnika. Iako NECP predviđa zamenu ukinutih kapaciteta na ugalj CCGT elektranama, ENTSO-E-ova analiza ekonomske isplativosti pokazuje da predložene gasne jedinice ne bi bile održive posle 2035. godine.
Plan obuhvata elektrane Iernut (430 MW), Mintia (860–1.700 MW) i postrojenja Ișalnița i Turceni (ukupno 1.325 MW). Međutim, ENTSO-E napominje da je realizacija ovih projekata veoma neizvesna, što bi moglo negativno da utiče ne samo na Rumuniju, već i na regionalnu adekvatnost snabdevanja električnom energijom, posebno u pogledu očekivanih gubitaka u isporuci (LOLE).
Projekat u Mintiji dobio je građevinsku dozvolu u januaru, a ministar energetike Sebastian Burduja je u martu najavio da bi elektrana trebalo da bude puštena u rad naredne godine. Ipak, ukupni napredak je spor. Burduja je priznao da tenderi, poput onog za Ișalnițu, nisu privukli nijednu ponudu. Ovo kašnjenje je jedan od razloga zbog kojih je produženo korišćenje termoelektrana na ugalj, uprkos širim ciljevima Rumunije u pogledu prelaska na gas i obnovljive izvore energije.
CE Oltenia, najveći proizvođač električne energije iz uglja u Rumuniji, ključni je akter ovog procesa restrukturiranja. Njegov plan predviđa zamenu lignita gasom i obnovljivim izvorima energije u postrojenjima Ișalnița i Turceni. Međutim, zbog zastoja u realizaciji ključnih projekata i negativnih ekonomskih procena, energetska tranzicija Rumunije rizikuje da značajno zaostane u odnosu na plan.