Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Raiffeisen Bank International obezbeđuju paket finansiranja od 110 miliona evra za podršku izgradnji i radu dva solarna fotonaponska postrojenja u jugoistočnoj Rumuniji. Projekti Iepuresti i Ghimpati, sa kombinovanom instaliranom snagom od približno 300 MW, ističu rastuće poverenje u sektor obnovljive energije u Rumuniji, potpomognuto nedavnim regulativnim promenama usmerenim ka unapređenju zelenih energetskih ciljeva zemlje.
Finansiranje se sastoji od zajma od 55 miliona evra od strane EBRD-a, koji je izjednačen sa 55 miliona evra od Raiffeisen Bank International. Ovo će biti podeljeno u dve tranše: 25 miliona evra i 30 miliona evra. Prva tranša će delimično biti pokrivena garancijom prvog gubitka od strane Evropske unije u okviru InvestEU programa. Solarne elektrane će godišnje proizvoditi oko 386 GWh obnovljive električne energije i sprečiti približno 160.000 tona emisije CO2 svake godine. Proizvedena električna energija biće prodavana na lokalnom tržištu.
Grzegorz Zielinski, šef sektora za energiju u Evropi u EBRD-u, izrazio je oduševljenje projektom, rekavši: „Uzbuđeni smo što možemo podržati investicije Nofar Energy u obnovljive izvore energije u Rumuniji, uz podršku InvestEU garancije. Ove solarne elektrane će povećati kapacitet Rumunije za obnovljive izvore, usklađujući se sa ciljem zemlje da poveća kapacitet za 11,9 GW novih obnovljivih izvora do 2030. godine.“
Favi Stelian, CEO Nofar Energy Romania, istakao je: „Ovo postignuće nije samo prekretnica; predstavlja ključan korak u Nofar-ovom kontinuiranom putovanju rasta i izvrsnosti. Uspešno završavanje ovih projekata će značajno doprineti ciljevima decarbonizacije Rumunije, doprinosići zelenijoj budućnosti za region.“
Sektor obnovljive energije u Rumuniji beleži obnovljeni investicioni zamah nakon decenije stagnacije. Učešće EBRD-a naglašava njegovu ulogu u zelenoj tranziciji Rumunije, što je ključno za unapređenje životne sredine i energetsku bezbednost, posebno u kontekstu trenutnih geopolitičkih izazova vezanih za rat Rusije u Ukrajini. Rumunija ima za cilj da poveća udeo obnovljive energije sa 24,3% u 2019. na 36,2% do 2030. godine, uz podršku EU inicijativa Fit for 55 i REPowerEU.
Projekti Iepuresti i Ghimpati u vlasništvu su RTG Solar Energy i Solis Imperium, rumunskih kompanija u većinskom vlasništvu OY Nofar Energy, izraelske firme za obnovljive izvore energije koja je kotirana na Telavivskoj berzi. EBRD je uložila skoro 11 milijardi evra u 524 projekta u Rumuniji, jačajući svoju liderstvo u finansiranju klimatskih projekata.