Crna Gora se dogovorila sa Republikom Srpskom i Srbijom da joj dostave dokumentaciju o zaštiti životne sredine u vezi projekta izgradnje hidroelektrana tog entiteta i Srbije, kazao je danas u Beogradu ministar ekonomije Vladimir Kavarić.
Kavarić je na današnjem sastanku u srpskoj prijestonici sa ministrima energetike Srbije i Republike Srpkse Zoranom Mihajlović i Željkom Kovačevićem, najavio da će biti osnovana mješovita radna grupa, kako bi svi bili upućeni u projekte od zajedničkog značaja.
“Danas smo se dogovorili da se aspolutno neće raditi nijedan projekat dok se sve zemlje ne usaglase. Ni u jednoj zemlji ne mogu da se rade projekti a da se na zaštiti interes druge strane”, kazao je Kavarić.
Podsjećamo da Srbija planira da gradi hidroelektrana na Limu kod Prijepolja, što bi kako su upozorili pojedini predstavnici nevladinog sektora, ugrozilo dio crnogorske teritorije.
Iz Republike Srpske ranije je najavljeno da će graditi hidroelektrane na Drini, bez obzira na to kakav je stav Crne Gore.
“Zajedničkom saradnjom zemalja regiona mogu biti iskorišćeni energetski potencijali koje te države imaju, ocijenio je danas premijer Srbije, Ivica Dačić.
Dačić je naveo da je energetika najveća razvojna šansa Srbije i da je logično da Crna Gora, Bosna i Hercegovina (BIH), Republika Srpska i Srbija sarađuju na korišćenju energetskih potencijala.
“Dogovoreno je da sa Republikom Srpskom napravimo strategiju privredne saradnje”, rekao je Dačić i dodao da nakon konstituisanja nove vlade u Crnoj Gori, treba da se obezbijedi i njena bolja privredna saradnja sa Srbijom.
Prema njegovim riječima, Drina i druge rijeke koje protiču kroz zemlje regiona imaju veliki energetski potencijal koji zajednički treba iskoristiti.
“Kao premijer dajem punu podršku proširenju saradnje Srbije sa Crnom Gorom, BiH i Republikom Srpskom”, kazao je Dačić.
On je naveo da su mnoge zemlje svijeta, kao što su Njemačka, Italija, Sjedinjene Američke Države (SAD), Kanada, Kina i Japan zainteresovane da investiraju u energetski sektor u Srbiji.
Dačić je dodao da je prethodnih godina bilo mnogo potpisanih memoranduma, ali da u Srbiji više od dvije decenije nije izgrađen nijedan energetski objekat.
Izvor Cdm