Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRompetrol Well Services...

Rompetrol Well Services (RWS) slavi 70 godina od svog osnivanja 1951. godine

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Rompetrol Well Services (RWS) slavi 70 godina od svog osnivanja 1951. Trenutno je kompanija iz Ploiestija vodeća u Rumuniji u segmentu posebnih usluga bušotina (cementiranje, konsolidacija i pakovanje, stimulacija, ispitivanje, instrumentacija, sondne cevi, operacije itd.).

U svom razvoju, kroz profesionalizam i iskustvo rumunskih stručnjaka, kompanija je pružala specijalizovane usluge za naftne kompanije i izvođače bušenja u Centralnoj i Istočnoj Evropi, ali i u Centralnoj Aziji. Glavne zemlje u kojima je kompanija izvodila opsežne radove su Rumunija, Bugarska, Mađarska, Turska, Grčka, Azerbejdžan, Jordan, Irak, Izrael i Kazahstan.

„Evolucija i performanse koje je postigla industrija nafte i gasa u Rumuniji podržani su u poslednjih 70 godina doprinosom Rompetrol Well Services. Izazovi i mogućnosti sa kojima se kompanija suočila u svojoj istoriji uspeli su da je konsoliduju, razviju, pretvore u pouzdanog i međunarodnog partnera. Zahvaljujemo bivšim i sadašnjim zaposlenima na njihovoj posvećenosti i angažovanosti, na kreativnosti i inovativnosti u ovom sektoru, ali i poslovnim partnerima koji su se oslonili na nas u svojim razvojnim projektima. Nastavićemo da proširujemo svoje aktivnosti u centralnoj i istočnoj Evropi, kako modernizacijom operativnih tehnologija, tako i opsegom ponuđenih usluga “, rekao je Abzal Doszhanov, generalni direktor Rompetrol Well Services.

Početkom prošle godine kompanija je zaključila ugovor o finansijskom lizingu za modernizaciju i proširenje parka tehnološke opreme, kroz doprinos dva nova cementarna agregata. Njihova ukupna vrednost iznosi oko 2,7 miliona evra, a ugovor o finansiranju zaključuje se na period od 5 godina od trenutka prijema imovine i sa mogućnošću kasnije kupovine.

Na pozadini prirodnog opadanja naftnog i gasnog sektora u Rumuniji, Rompetrol Well Services je proširio spektar usluga koje se nude na drugim srodnim poljima u crnomorskom regionu, kroz stalna ulaganja u modernizaciju opreme – ažuriranje tehnologija za cementaciju i stimulaciju bušotina usluge i savremene usluge cevovoda, simulacije i programi ispitivanja tehničkih rešenja i obuke osoblja.

Tako je kompanija nedavno doprinela završetku geotermalnih bušotina u Baloteštu (2015. – kompleks Therme Bucharest) i Beius (2021. – termičko sredstvo za zagrevanje Oradee), ali je takođe radila na eksploatacionim bunarima soli u Bugarskoj 2018. (vrši se ekstrakcija soli ubrizgavanjem u slatkovodno ležište i ekstrakcijom zasićene slane vode).

U isto vreme, još jedan važan projekat kome je kompanija doprinela, bio je prestanak rada 2019. bušotine Gloria u Crnom moru, nakon što je u upotrebi više od 40 godina. Ovo je bila prva platforma u Rumuniji koja je puštena u rad 1976. godine, a ujedno je bila i prva operacija stavljanja van pogona ove vrste u zemlji. RVS je izvodio radove na očuvanju bušotina na morskoj platformi i naknadno ih cementirao u skladu sa međunarodnom praksom i standardima Američkog instituta za naftu (API).

Tehnološka evolucija se ogleda u aktivnostima kompanije koja ima važnu ulogu u njenom razvoju. Na primer, simulacija operacija cementiranja 1984. izvedena je pomoću programa dizajniranog u mašinskom kodu, sa empirijskim proračunima i minimalnim rezultatima (konačni pritisak cementiranja). 1993. kompanija je prešla na TURBO PASCAL, a danas koristi savremeni softver (CemPRO +, CentraDesign, PlugPRO, CemLab) koji obezbeđuje projektovanje, simulaciju, stimulaciju i poboljšanje proizvodnih bušotina, ali i praćenje i prikupljanje realnih vremenski podaci koji se analiziraju u sopstvenoj laboratoriji Rompetrol Vell Services.

Godišnje RWS izvodi u proseku oko 500 operacija cementiranja na dubinama do 5.000 metara za naftne i gasne bušotine u Rumuniji i istočnoj Evropi i preko 400 operacija stimulacije matrice. Maksimalna dubina koju je kompanija dostigla u poslednjih pet godina bila je 5.700 metara u Rumuniji (Targu Jiu – 5.700 metara, Pitesti – 5.580 metara), 5.900 metara u Bugarskoj, 5.200 metara u Ukrajini, 3.600 metara u Kazahstanu i 3.500 metara u Iraku, dok je maksimalna temperatura na „đonu“ sonde varirala između 100 i 180 stepeni Celzijusa.

Sa glavnim ciljem delovanja-specijalnim bušotinskim operacijama, kompanija je osnovana 1951. godine pod imenom „Oficiul Special de Cimentari“ i bila je deo rumunsko-sovjetskog zajedničkog preduzeća SOVROMPETROL. Od 1956. godine Rompetrol Well Services postaje poseban entitet pri Ministarstvu za naftu i hemiju, pod imenom „ICOTS – Intreprinderea de Cimentari, Operatiuni si Transporturi Speciale (kompanija za cement, operacije i specijalni transport)“.

1990. kompanija postaje trgovačko društvo Petros Ploiesti i kotira na Bukureštanskoj berzi od 1998. godine. Rompetrol grupa (trenutno KMG International) je 2000. godine preuzela većinski udio (73%), a 2001. promenila ime kompanije u Rompetrol Well Services .

Izvor: energyindustryreview.com

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Rumunija: Pad proizvodnje električne energije uprkos povećanoj potrošnji početkom 2025. godine

Potrošnja električne energije u Rumuniji porasla je tokom prvih dva meseca 2025. godine, iako je domaća proizvodnja zabeležila značajan pad, prema podacima koje je objavio Nacionalni zavod za statistiku (INS). Ukupna potrošnja električne energije dostigla je 8,83 TWh, što predstavlja...

Rumunija završava 2024. godinu kao neto uvoznik električne energije zbog slabe proizvodnje iz hidroelektrana i vetroelektrana

U 2024. godini, Rumunija je postala neto uvoznik električne energije zbog loših performansi hidroelektrana i slabijih rezultata u proizvodnji energije iz vetra. Prema podacima Nacionalnog instituta za statistiku (INS), izvoz električne energije iznosio je 10,8 TWh, dok su uvozi...

Rumunija: Hidroelektrika pokreće tender vredan 20 miliona evra za projekat hidroelektrane Pascani

Rumunski državna elektroenergetska kompanija Hidroelektrika izdvojila je oko 20 miliona evra (bez PDV-a) za unapređenje projekta hidroelektrane Pascani na reci Siret. Investicija se fokusira na nabavku i instalaciju hidromehaničkih sistema za četiri klapne na brani prelivnog ispusta. Ugovor obuhvata kompletnu...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!