Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaRodić: Prioritet uređenje...

Rodić: Prioritet uređenje Moravskog sliva

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Najvažnija investicija za Srbiju je hitno uređenje Moravskog sliva i izgradnja šest kaskadnih akumulacionih jezera, izjavio je danas sekretar Odbora za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije Goran Rodić.

Taj projekat obuhvata i gradnju sedam hidrocentrala – “Ljubičevo”, “Vlaški Do”, “Velika Plana”, “Svilajnac”, “Bagrdan”, “Ćuprija” i “Paraćin”.

Ukupni troškovi izgradnje glavnih okosnica tog sistema iznose oko 575 miliona dolara, rekao je Rodić Tanjugu.

On je kazao da bi, takođe, hitno trebalo završiti brane Rovni kod Valjeva i Selova u blizini Prokuplja, u koje je država već uložila 150 miliona evra, a prema procenama PKS potrebno je obezbediti još između 15 i 20 miliona evra.

Prioritetan je i nastavak radova na brani Rzav koja će omogućiti snabdevanje zdravom vodom tog dela Srbije, dodao je Rodić.

On je naglasio da bi integralno uređenje doline Velike Morave imalo ogromnu korist za stanovništvo i poljoprivredu, jer bi se navodnjavalo oko 100.000 hektara obradivih površina, a više od 70.000 hekata bi bilo zaštićeno od poplava.

Rodić je napomenuo da na području sliva Morave živi četiri miliona stanovnika Srbije.

On je rekao da akumulacionim jezerima mogu da se izbegnu posledice suše zbog kojih je, na primer, sada došlo do problema sa povećanom količnom aflatoksina u mleku, zbog kontaminiranog kukuruza.

“To su investicije koje su apsolutni prioritet i bez njih Srbija nema šta da traži u energetici i poljoprivredi”, istakao je Rodić.

Po proračunima Instituta Jaroslav Černi i Energoprojekta, Srbiji u narednih 10 godina preti ozbiljna nestašica vode, a posebno Šumadii, Vojvodini i jugu Srbije, kažu u PKS.

Projekat uređenja Moravskog sliva bi mogle da realizuju domaće građevinske firme, rekao je Rodić dodajući da se za taj posao pođednako interesuju i strani investitori.

Izvor Novosti

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EIB kreditira ugradnju pametnih brojila sa 80 miliona evra

Evropska investiciona banka (EIB) odobrila je kredit od 80 miliona evra Elektrodistribuciji Srbije (EDS) za projekat ugradnje pametnih brojila, a država Srbija će biti garant otplate ovog kredita. Naime, Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru predlog zakona o potvrđivanju...

Srbija: Usvojen energetski i klimatski plan do 2030.

Vlada Srbije usvojila je Integrisani plan za energetiku i klimu, koji predviđa da se do 2030. godine dobija 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora energije, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović Kako je istakla, usvajanjem Integrisanog...

BiH: Prepolovljen izvoz električne energije u prvoj polovini godine

Fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine u prvom polugodištu ove godine iznosio je 4,1 teravatsati (TWh), što je za četiri posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine, izjavio je za Fenu predsednik Regionalne CIGRE i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!