Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaRodić: Prioritet uređenje...

Rodić: Prioritet uređenje Moravskog sliva

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Najvažnija investicija za Srbiju je hitno uređenje Moravskog sliva i izgradnja šest kaskadnih akumulacionih jezera, izjavio je danas sekretar Odbora za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije Goran Rodić.

Taj projekat obuhvata i gradnju sedam hidrocentrala – “Ljubičevo”, “Vlaški Do”, “Velika Plana”, “Svilajnac”, “Bagrdan”, “Ćuprija” i “Paraćin”.

Ukupni troškovi izgradnje glavnih okosnica tog sistema iznose oko 575 miliona dolara, rekao je Rodić Tanjugu.

On je kazao da bi, takođe, hitno trebalo završiti brane Rovni kod Valjeva i Selova u blizini Prokuplja, u koje je država već uložila 150 miliona evra, a prema procenama PKS potrebno je obezbediti još između 15 i 20 miliona evra.

Prioritetan je i nastavak radova na brani Rzav koja će omogućiti snabdevanje zdravom vodom tog dela Srbije, dodao je Rodić.

On je naglasio da bi integralno uređenje doline Velike Morave imalo ogromnu korist za stanovništvo i poljoprivredu, jer bi se navodnjavalo oko 100.000 hektara obradivih površina, a više od 70.000 hekata bi bilo zaštićeno od poplava.

Rodić je napomenuo da na području sliva Morave živi četiri miliona stanovnika Srbije.

On je rekao da akumulacionim jezerima mogu da se izbegnu posledice suše zbog kojih je, na primer, sada došlo do problema sa povećanom količnom aflatoksina u mleku, zbog kontaminiranog kukuruza.

“To su investicije koje su apsolutni prioritet i bez njih Srbija nema šta da traži u energetici i poljoprivredi”, istakao je Rodić.

Po proračunima Instituta Jaroslav Černi i Energoprojekta, Srbiji u narednih 10 godina preti ozbiljna nestašica vode, a posebno Šumadii, Vojvodini i jugu Srbije, kažu u PKS.

Projekat uređenja Moravskog sliva bi mogle da realizuju domaće građevinske firme, rekao je Rodić dodajući da se za taj posao pođednako interesuju i strani investitori.

Izvor Novosti

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!