Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRepublika Srpska:„Južni tok“...

Republika Srpska:„Južni tok“ i TE „Ugljevik 3″ – najznačajniji energetski projekti

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Vlada Republike Srpske započela je u proteklih godinu dana najznačajnije projekte u energetskom sektoru, koji se odnose na gradnju Termoelektrane /TE/ „Ugljevik tri“ i gasovod „Južni tok“.

Provedena je procedura i zaključen koncesioni ugovor za izgradnju i korištenje TE „Ugljevik tri“ instalisane snage dva puta 300 megavata i procijenjene investicije 1,1 milijardu KM, sa koncesionarom „Komsar enerdži Republika Srpska“.

„Riječ je o jednoj od najvećih investicija u regiji koja se realizuje paralelno sa ulaganjem u otvaranje novog rudnika na ležištu `Ugljevik Istok dva`, čija je vrijednost 443 miliona KM“, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.

Osim toga, Privredno društvo „EFT – RiTE Stanari“ u projekat izgradnje TE „Stanari“, instalisane snage 300 megavata, procijenjene investicije 950 miliona KM, u 2013. godini uložilo je 152 miliona KM.

Najznačajniji projekat koji se realizuje u oblasti energenata je gasni projekat izgradnje kraka gasovoda „Južni tok“.

„U 2013. godini uspostavljena je saradnja sa Srbijom u oblasti gasa, koja će se realizovati razmjenom iskustava i znanja u vezi sa donošenjem potrebnih zakona, pravilnika i drugih akata neophodnih za uspješnu realizaciju projekta `Južni tok` u Srbiji i Republici Srpskoj“, navodi se u saopštenju.

Sredinom maja 2013. godine sa predstavnicima ruskog partnera „Gasprom“ Moskva usaglašeni su tehnički aspekti projekta.

U junu je potpisana Mapa puteva za realizaciju energetskih projekata na području Republike Srpske u okviru projekta „Južni tok“ između Republike Srpske i „Gasproma“, čime su utvrđene obavezujuće aktivnosti, izvršioci i rokovi za realizaciju ovog projekta do kraja 2014. godine.

U izvještaju o radu Vlade Srpske u prvih godinu dana mandata navedeno je da je Vlada pokrenula istragu u Fabrici glinice „Birač“, kojom je zaustavila kolaps jednog sistema.

„Vlada je dala punu podršku ovoj fabrici, očuvala proces proizvodnje, kao i više od hiljadu radnih mjesta. Sada je zaposleno više radnika nego u trenutku kada je Vlada intervenisala za spašavanje ove firme nakon sudskog spora sa vlasnicima iz Litvanije“, navedeno je u izvještaju u kojem se dodaje da je Vlada apsolutno posvećena svim istragama i aktivnostima koje treba da dovedu proces do kraja.

Posebnim angažovanjem Ministarstva industrije, energetike i rudarstva u 2013. godini pronađen je strateški partner za kupovinu imovine „Energoinvest -Rasklopna oprema“ /RAOP/ Istočno Sarajevo.

Nepokretnu imovinu RAOP-a za 7.600.000 KM kupio je „Elektroinženjering“ Banjaluka, koji su osnovale ruske kompanije „Vektor plus“ i „Ker inženjering“.

Time su stvorene pretpostavke za ponovno pokretanje proizvodnje, a namjera strateškog partnera je da se u ovim pogonima osnuje velika regionalna baza za servisiranje elektroenergetske opreme.

Izvor Srna

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Nekorišćeni potencijal solarne energije u Sloveniji: Izazovi i mogućnosti za rast

Solarna energija postala je najpovoljnija i najbrže rastuća tehnologija sa niskim emisijama ugljenika širom Evrope, ali njena primena u Sloveniji i dalje je spora. Ovu zabrinutost istakle su ekološke organizacije Umanotera, Greenpeace Slovenija, Focus i Slovenaško udruženje za fotonaponsku...

Slovenija: Petrol zaustavlja investicije i planira zatvaranje stanica usled pooštrenih kontrola cena goriva

Slovenačka energetska kompanija Petrol najavila je niz hitnih mera kao odgovor na nedavne vladine kontrole cena goriva. Generalni direktor Saša Berger izjavio je da će kompanija obustaviti sve investicije u razvoju unutar Slovenije, zamrznuti sponzorstva i donacije, te pripremiti...

Srbija: NIS traži produženje američke dozvole za sankcije kako bi nastavio rad nakon 27. juna

Srpska naftna kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za specijalnu dozvolu kojom bi se produžilo odlaganje pune primene sankcija. Ovo produženje omogućilo bi NIS-u da nastavi sa redovnim poslovanjem i nakon 27. juna, kada ističe važeća...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!