Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeRepublika Srpska, Milijarde...

Republika Srpska, Milijarde za nove elektrane

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

 

Republika Srpska raspolaže velikim energetskim potencijalom, zbog čega su razvoj energetskog sektora i izgradnja novih elektrana naši strateški projekti, kaže za „Novosti“ ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević.

Prema Prijedlogu strategije razvoja energetike Srpske do 2030. godine čije usvajanje se očekuje krajem aprila, vrijednost investicija u energetski sektor RS od 2010. do 2030. godine iznosi oko 11,5 milijardi KM.

– Najznačajnije aktivnosti u toku ove i naredne godine su izgradnja termoenergetskog bloka „Ugljevik tri“, HE „Dabar“, HES „Gornja Drina“, TE „Stanari“, HES „Srednja Drina“ i HE na Bosni – rekao je Kovačević.
Ambiciozni su i planovi izgradnje malih hidroelektrana, a riječ je o investicijama austrijske i slovenačke kompanije, koje već grade male hidroelektrane na rijeci Ugar.
– TE „Stanari“, koju rade EFT i kineska kompanija „Donfang elektrik korporejšn“ trebalo bi da bude puštena u pogon do kraja 2014. godine – kazao je Kovačević.
On je naveo da se uskoro očekuje i završetak procedure izbora strateškog partnera za Gornju Drinu, poslije čega će se krenuti sa realizacijom ovog projekta.
„Elektroprivreda RS“ priprema potrebnu dokumentaciju i studije za ove objekte. Slično je i sa projektom izgradnje HE „Dabar“.
Kompanija „Komsar enerdži“ namjerava da u izgradnju termoelektrane „Ugljevik dva“ investira 400 miliona evra.
Kovačević je istakao da energetika nije jedini, ali da je svakako jedan od najvažnijih resursa Srpske.
– Cilj svih zemalja je da imaju siguran i stabilan energetski sistem koji je maksimalno oslonjen na proizvodnju električne energije zasnovanu na sopstvenim potencijalima – kazao je Kovačević.
Energetski sektor će, kaže on, u narednih 10 do 15 godina, osim infrastrukture koja podupire privredni razvoj i opšti rast životnog standarda, imati i dimenziju stvaranja dodatne vrijednosti, jer postoji potencijal za prodaju energije na inostranim tržištima.

Neiskorišćeni potencijali

Procjenjeni hidroenergetski potencijal vodotokova u RS iznosi oko 10.000 gigavat-časova godišnje električne energije, od čega je neiskorišćeno gotovo 70 odsto. Potrošači u RS plaćaju nižu cijenu električne energije u odnosu na prosječnu cijenu u regionu, navodi se u Strategiji razvoja energetike RS.

Ulaganja u naftu

Kad je riječ o ulaganjima u sektor nafte, ta suma bi u najboljem slučaju mogla da iznosi 905 miliona maraka. U strukturi ukupnih ulaganja u sektor nafte finansijski su najzahtjevnije investicije u modernizaciju i izgradnju objekata sa iznosom od 458 miliona KM.

Izvor Capital

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa rastu usled geopolitičkih tenzija, dok CO₂ dozvole blago padaju

Tokom druge nedelje jula, Brent nafta na ICE tržištu za front month fjučers uglavnom je pratila rastući trend. Izuzetak je bio četvrtak, 10. jul, kada je cena zatvaranja pala za 2,2% u odnosu na prethodni dan, dostigavši najnižu cenu...

Evropa: Cene električne energije pale početkom jula usled povećane proizvodnje solarne energije, a očekuje se rast zbog smanjenog vetra i povećane potražnje

Tokom druge nedelje jula, prosečne cene električne energije su opale u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Izuzetak su tržište Velike Britanije N2EX i nordijsko tržište Nord Pool, gde su cene porasle za 9,9%, odnosno 67%....

Evropa: Potrošnja električne energije opada početkom jula usled nižih temperatura, prognoze za sredinu jula su pomešane

Tokom nedelje od 7. jula, potrošnja električne energije opala je na glavnim evropskim tržištima u odnosu na prethodnu nedelju, čime je prekinut rast koji je trajao šest uzastopnih nedelja. Italija je zabeležila najveći pad potrošnje od 12%. Ostala tržišta...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!