Hidroelektrane na Trebišnjici planiraju da u okviru podsistema Gornji horizonti postave hidroelektranu Bileća, kapaciteta 32 MW. Ova HE bi bi poslednja u nizu, nizvodno od HE Nevesinje i HE Dabar, koja je već u izgradnji.
Preduzeće Hidroelektrane na Trebišnjici – HET, koje posluje u okviru Elektroprivrede Republike Srpske (ERS), predale su entitetskom Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju zahtev za prethodnu procenu uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje hidroelektrane Bileća.
Predložena je varijanta s dve turbine od ukupno 32 MW i s protokom vode od 60 kubnih metara u sekundi. Maksimalna snaga od 33,5 MW bi u tim uslovima omogućila proizvodnju 122 GWh godišnje, pokazuju proračuni.
Tri hidroelektrane u kaskadi Gornji horizonti imaće ukupnu snagu 252 MW
Protočna hidroelektrana Bileća zamišljena je da bude treća i poslednja u nizu podsistema Gornji horizonti. Prvo u kaskadi bi bilo postrojenje Nevesinje, planirane snage 60 MW.
Sledi hidroelektrana Dabar od 160 MW, koja je u izgradnji. Za lokaciju pogona Bileća izabran je nizvodni kraj tunela od Fatnice do Bilećkog jezera. On je probijen 2006. godine.
Hidroelektrane na Trebišnjici ispod te tačke upravljaju hidrocentralom Trebinje 1 i malom hidroelektranom Trebinje 2, a proizvodnju iz hidroelektrane Dubrovnik, kod ušća Trebišnjice u Jadransko more, Hrvatska elektroprivreda deli sa ERS-om. Reverzibilna hidroelektrana Čapljina, koju je 1992. preuzela Elektroprivreda HZHB, predaje pola proizvedene struje ERS-u.
Proizvodnja HE na Trebišnjici mogla bi da dostigne 3,9 TWh godišnje
Hidroenergetski sistem reke Trebišnjice bi zajedno s planiranim objektima trebalo da dostigne kapacitet od skoro 1,1 GW, stoji u dokumentaciji. Ukupna proizvodnja u konačnoj etapi iznosila bi 3,9 TWh godišnje.
Idejni projekti za skoro sve celine izrađeni su osamdesetih godina prošlog veka, a za Bileću 2015. godine. Ta hidroelektrana, koja će se nalaziti kod naselja Čepelica, imaće zanemariv uticaj na životnu sredinu osim zagađenja vazduha tokom izgradnje, piše u dokumentu kojeg su Hidroelektrane na Trebišnjici priložile uz zahtev.
EFT grupa iz Srbije je pre godinu dana s Ministarstvom energetike i rudarstva Republike Srpske potpisala ugovor o koncesiji za izgradnju solarne elektrane Bileća snage 60 MW.
Izvor: balkangreenergynews.com