Za srpsku ekonomiju ne bi bilo strateški dobro da se NIS-u poveća rudna renta za sirovu naftu i gas koji se izvade u Srbiji, kaže Mihailo Vesović.
“Za našu ekonomiju veći značaj ima nivo investicija Gazpromnjefta, većinskog vlasnika NIS-a u modernizaciju pančevačke rafinerije, kao i ulaganja u modernizaciju maloprodajne mreže od efekta koji bi, povećanje rudne rente imalo na povećanje priliva u budžet”, kaže potpredsednik Privredne komore Srbije.
Prema njegovim rečima, ulaganja u modernizaciju NIS-a, gde ne treba zaboraviti ni to da će rafinerija u Novom Sadu postati baza Gazpromnjefta za proizvodnju baznih ulja, značajna su za srpsku privredu jer su na svim tim poslovima gradnje i servisiranja angažovane, uglavnom, srpske firme.
“A znamo da je zbog krize jako teško dobiti posao koji će uposliti domaće kapacitete i koji će biti naplaćen u roku”, kaže Vesović, komentarišući to što u Srbiji, među samim članovima Vlade, ali i političkoj i stručnoj javnosti, postoje oprečni stavovi po pitanju daljeg naplaćivanja naknade Naftnoj industriji Srbije za eksploataciju sirove nafte i prirodnog gasa.
Ukazujući da bi u slučaju da Srbija insistira na povećanju rudne rente sa tri na 7 % NIS, odnosno, Gazpromnjeft mogao da se odluči da smanji investicije Vesović ističe da postoji i pravno pitanje: “Da li je rudna renta poreski namet ili dodatni trošak za kompaniju (u ovom slučaju NIS)”?
U definisanju ovog odgovora, po Vesoviću, koji je, inače, i predsednik Skupštine Nacionalnog naftnog komiteta Srbije, treba biti krajnje oprezan i za cilj imati postizanje što boljih efekata za srpsku privredu i državu.
“Od dolaska Rusa u NIS ova kompanija je počela da se pozicionira na srpskom tržištu ali, Gazpromnjeft kao većinski vlasnik najavljuju ekspanziju u region. Mada je u većinskom ruskom vlasništvu NIS je, ipak, srpska kompanija i dobro je da jedna naša firma prešla granicu i uspešno posluje u susednim državama”, kaže Vesoić i dodaje da “i mi treba da učimo na primeru drugih jer ambijent za ulaganja mora biti privlačan jer, u oskudici investitora se moramo razmišljati kako da ih pridobijemo.”
Izvor B92