Na 39. Evropskom forumu o regulaciji gasa održanom u Madridu, direktor Sekretarijata Energetske zajednice Artur Lorkovski predstavio je pregled nedavnih regionalnih dešavanja i nerešenih izazova. Istakao je kontinuirani napredak u dekarbonizaciji energetskog sektora i jačanju nezavisnosti mrežnih operatera. Iako su većina mrežnih kodova usvojena u nacionalne zakone, njihova puna primena je još u toku. Lorkovski je naglasio potrebu za dubljom saradnjom sa državama članicama EU kako bi se obezbedila dosledna primena i integracija u celom regionu.
Kao jedan od značajnih uspeha istaknuto je aktiviranje obrnute struje kroz Trans-balkanski gasovod. Ovaj razvoj je pokazao vrednost regionalne koordinacije i napora ka diverzifikaciji u jačanju energetske otpornosti. Energetska sigurnost bila je centralna tema. Ukrajina, uprkos velikim štetama na gasnoj infrastrukturi usled ciljnih napada, uspela je brzo da obnovi rad, organizuje hitne uvoze i održi neprekidan snabdevanje gasom. Moldavija je takođe ostvarila napredak sertifikujući nezavisnog sistemskog operatera i preduzimajući korake ka povraćaju kontrole nad imovinom koju je ranije držao Gazprom.
I Ukrajina i Moldavija pokrenule su platforme za trgovinu gasom, iako je liberalizacija maloprodajnog tržišta spora. Velikoprodajna tržišta su i dalje visoko koncentrisana, a potrošači retko menjaju dobavljače. Moldavija je već sprovela plan reformi celokupnog tržišta gasa, dok se očekuje da će Ukrajina uskoro usvojiti slične mere.
Sekretarijat Energetske zajednice je naglasio da je prekid tranzita gasa kroz Ukrajinu nije uticao na snabdevanje EU gasom. Forum je takođe razmatrao različite druge inicijative i regulatorne novine. Među njima su bili plan za dostupnu energiju, predstojeći okvir REMIT 2.0, paketi politika za vodonik i dekarbonizovana gasna tržišta, ažuriranja mrežnih kodova vezanih za kapacitete i zagušenja, napori za usklađivanje standarda kvaliteta gasa i uvođenje novih sistema prekograničnih tarifa prema revidiranoj regulativi o gasu.