Dok kompanije iz Centralne i Zapadne Evrope plaćaju električnu energiju na berzi 30 do 60 evra po MWh, kompanije u istočnom delu kontinenta moraju da izdvoje i preko 120 evra.
Ovo se odnosi na dan unapred tržište, za isporuku 29. jula, prenosi Capital. Najviša cena električne energije ostvarena je na grkoj berzi – 123,96 evra po MWh, sledi Bugarska sa 122,03 evra po MWh i Srbija, sa 118,19 evra po MWh.
Poređenja radi – istog dana dan prošle godine električna energija na DAM u Bugarskoj koštala je 37,38 evra po MWh, a 2019. godine – 40,61 evro.
Najniže cene električne energije u EU ostvarene su u Belgiji (30,26 evra po MWh), Holandiji (45,48 evra po MWh) i Nemačkoj (46,01 evra po MWh).
Ogromne razlike i volatilnost na dan unapred tržišta doveli su do toga da bugarske kompanije električnu energiju plaćaju četiri puta više u poređenju sa belgijskim kupcima.
Visoke temperature – manjak električne energije
Uzrok ove situacije su rekordno visoke temperature u Istočnoj Evropi, koje će se zadržati još najmanje deset dana. One dovode do velike potrošnje, koja stvara deficit električne energije.
Primera radi, u sredu u podne potrošnja u Bugarskoj iznosila je skoro 5.000 MW. To je, naravno, daleko od rekordnog opterećenja zabeleženog tokom zime 2017. godine, kada je potrošnja dostigla oko 7.700 MW, ali je pokazatelj rasta potražnje.
Nedostatak ponude na berzi takođe je preduslov za više cene, jer ograničena ponuda ne može biti nadoknađena snabdevanjem iz država sa viškovima električne energije.
Faktor rizika je i visoka cena emisije ugljenika, kao i poskupljenje prirodnog gasa.
Rešenje – proizvodnja za sopstvenu potrošnju
Jedna od mogućnosti za industrijske potrošače jeste da sami proizvode električnu energiju koja im je potrebna. Ovo je već duže vreme praksa za industriju u drugim zemljama EU. U Bugarskoj ona nije uobičajena.
Ipak, ima dobrih primera – ovih dana saznalo se da će Solvay Soda kupiti solarnu elektranu od 4 MW. Očekuje se da će elektrana proizvoditi 5.300 MWh zelene energije godišnje, a projekat razvija bugarski Solarpro u partnerstvu sa francuskim Green Yellow.
Istovremeno, Aurubis već gradi za svoje potrebe najveći solarni park u Bugarskoj, dok plovdivski Filkab gradi veliki solarni park od 8 MW. Kompanija takođe ima projekat za izgradnju sopstvenog solarnog parka kapaciteta 15 MW, koji će proizvoditi električnu energiju za slobodno tržište.
Izvor: capital.bg