Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRegion: Spot cene...

Region: Spot cene električne energije približavaju se 65 evra po MWh

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Tokom 22. nedelje, spot cene električne energije su porasle na tržištima u severnom delu Jugoistočne Evrope, odnosno u Rumuniji, Mađarskoj, Srbiji i Hrvatskoj, vođene relativno visokim cenama u Centralnoj Evropi i većom potražnjom u Mađarskoj i na Zapadnom Balkanu.

S druge strane, pad cena je zabeležen na jugu, odnosno u Grčkoj, Italiji, Bugarskoj i Turskoj, pod uticajem manje potražnje i povratka u pogon bloka 5 NE Kozloduj u Bugarskoj nakon planiranog remonta, završenog 31. maja.

Prosečne nedeljne cene električne energije u Centralnoj Evropi povećane su za 2,5 do 9 evra po MWh u poređenju sa 21. nedeljom, pri čemu su se približile cenama u Jugoistočnoj Evropi, a nedeljni proseci su se približili 65 evra po MWh. Više cene formirane su u Italiji, u proseku 71,94 evra po MWh i nešto niže u Rumuniji i Bugarskoj – 62,42 evra, odnosno 63,05 evra po MWh.

Tokom 22. nedelje, nešto niže temperature na jugu, uglavnom u Grčkoj, Turskoj, ali i u južnom delu Italije, smanjile su potražnju za električnom energijom za hlađenje. Međutim, u severnom delu regiona, temperature više u proseku za 3 do 5 C u poređenju sa 21. nedeljom, povećale su potražnju za električnom energijom za hlađenje u Mađarskoj i Srbiji, dok se potražnja za električnom energijom u Hrvatskoj povukla zbog naglog porasta temperatura, nakon relativno hladne 21. nedelje.

S druge strane, najveći pad potražnje za električnom energijom zabeležen je u Grčkoj, gde se potrošnja pala za 4,22% u poređenju sa 21. nedeljom.

Tokom 22. nedelje, proizvodnja električne energije iz varijabilnih obnovljivih izvora smanjena je u celom regionu, izuzev u Bugarskoj i Rumuniji, vođena uglavnom niskom proizvodnjom energije vetra, ali i umereno niskim doprinosima solarne eneergije.

Tačnije, region JIE je sredinom nedelje, od utorka do četvrtka, beležio pojave jakog vetra, izražene u Rumuniji i Bugarskoj, dok je u ostatku regiona tokom nedelje duvao umereni vetar.

Kao rezultat, nedeljna proizvodnja vetroelektrana povećana je u Bugarskoj i Rumuniji za 45,83%, odnosno 74,13%, beležeći desetonedeljni rekord u Rumuniji – 164,86 GWh nedeljno. U ostatku regiona proizvodnja vetroelektrana je smanjena, a najzapaženiji pad je ostvaren u Hrvatskoj i Italiji, gde je proizvodnja domaćih vetroparkova smanjena za 62,96%, odnosno 22,7% u poređenju sa 21. nedeljom.

Prinos solarne energije smanjen je u istočnom delu regiona, odnosno u Grčkoj, Bugarskoj, Rumuniji i Turskoj, ali je povećan na zapadu, tačnije u Italiji, Mađarskoj i Hrvatskoj.

Doprinos hidroenergije je znatno smanjen na regionalnom nivou, a brojna tržišta beleže pad proizvodnje hidroenergije, osim Rumunije, Grčke i Italije.

Najznačajniji pad proizvodnje hidroenergije zabeležen je drugu uzastopnu sedmicu u Hrvatskoj, gde su suša smanjila rečne protoke.

U Srbiji je nedeljni prinos domaće hidroenergije pao na najniži nivo u prethodnih šest nedelja, na 245,45 GWh (-13,68% ili -38,91 GWh na nedeljnom nivou).

S druge strane, povećane količine padavina u Grčkoj pomogle su hidroelektranama da nadoknade pad varijabilnih obnovljivih izvora, sa povećanjem nedeljnog doprinosa hidroenergije za 10,75% ili 6,44 GWh.

Proizvodnja termo postrojenja podstaknuta je manjim doprinosom hidroenergije na tržištima Zapadnog Balkana, odnosno u Hrvatskoj i Srbiji, ali i u Turskoj.

Rastuća proizvodnja energije vetra u Rumuniji gurnula je proizvodnju električne energije u elektranama na gas na dole, dok su termoelektrane na ugalj blago povećale svoju nedeljnu proizvodnju kako bi pokrile pad prinosa hidro i solarne PV energije sredinom dana.

Pad proizvodnje vetroelektrana u Italiji takođe je imao sličan efekat na domaće jedinice za proizvodnju termo energije.

U Mađarskoj je povratak u rad bloka 1 NE Paks nakon uspešnog završetka godišnjeg reomonta u četvrtak 27. maja povećao nedeljnu nuklearnu proizvodnju na 317,11 GWh (+ 16,77% ili +45,55 GWh), smanjujući proizvodnju elektrana  na ugalj i neto uvoz električne energije, dok su domaće jedinice na gas povećale proizvodnju kako bi se izborile sa manjom i nestabilnom izlaznom snagom vetra u Mađarskoj tokom 22. nedelje.

U Bugarskoj, puštanje u pogon bloka 5 NE Kozloduj nakon završetka godišnjeg redovnog održavanja 31. maja, povećalo je nedeljni izlaz nuklearne energije u zemlji na 330,38 GWh (+55% ili +117,23 GWh).

Značajno je bilo i ponovno pokretanje elektrane na ugalj Plomin u Hrvatskoj nakon osam sedmica mirovanja, vođeno padom domaće proizvodnje hidroenergije i energije vetra.

Pad potražnje za električnom energijom u Grčkoj gurnuo je proizvodnju iz termoelektrana na dole.

Što se tiče prekogranične trgovine električnom energijom, neto uvoz električne energije bio je veći u Grčkoj, Srbiji i Hrvatskoj. Grčka je imala relativno niže troškove uvoza iz Bugarske, dok su Hrvatska i Srbija zabeležile značajan pad domaće proizvodnje električne energije zbog manje dostupnosti hidroenergije.

S druge strane, neto uvoz električne energije smanjen je u Italiji i Mađarskoj. U Mađarskoj je veća dostupnost jeftine proizvodnje ponovnim priključenjem bloka 1 NE Paks 27. maja gurnula neto uvoz električne energije na dole tokom 22. nedelje, dok su u Italiji visoke cene električne energije u sredini nedelji održale niži neto uvoz električne energije.

Takođe, zbog vanredne situacije, NTC grčko-italijanske interkonekcije postavljen je na nulu (NTC = 0 MW u oba smera) tokom 22. nedelje, ograničavajući dalji neto uvoz električne energije iz Italije.

Istovremeno, Mađarska je zadržala svoju neto izvoznu poziciju prema Srbiji i Hrvatskoj, mada u manjem obimu, dok je neto uvoz iz Centralne Evrope pao, vođen znatno višim cenama u Slovačkoj i Austriji.

Neto izvoz električne energije iz Rumunije popeo se na rekordnih 163,58 GWh (+164% ili +101,83 GWh) vođen ekstremnom snagom vetra i visokom proizvodnjom hidroenergije sredinom nedelje, pri čemu je većina izvoznih tokova bila usmerena ka Srbiji i Mađarskoj.

Neto izvoz električne energije iz Bugarske takođe je značajno povećan vođen većom potražnjom u Grčkoj i Srbiji, a takođe i kao rezultat veće proizvodnje energije vetra.

Izvor: Institute of energy for South-East Europe

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: Enlight Renewable Energy započela rad u vetroelektrani Pupin snage 94 MW

Izraelska kompanija Enlight Renewable Energy najavila je početak početnih komercijalnih operacija svoje vetroelektrane Pupin snage 94 MW. Projekat bi trebalo da dostigne pune komercijalne operacije do prvog kvartala 2025. godine, šest meseci pre roka. Vetroelektrana je opremljena sa 16...

Srbija će izgraditi agri-solarnu elektranu snage 800 MW u Vojvodini uz investiciju od 340 miliona evra

U opštini Kula, koja se nalazi u severnom delu Vojvodine, planira se izgradnja agri-solarne elektrane snage 800 MW. Projekat će razviti lokalna kompanija Agrosolar, prema detaljnom planskom dokumentu koji je objavljen na javni uvid. Elektrana će zauzeti površinu od 714...

Rumunija: Uvoz električne energije porastao za 60% u 2024. godini zbog održavanja ključnih elektrana

Uvoz električne energije u Rumuniju porastao je za 60% u 2024. godini u odnosu na prethodnu godinu, uglavnom zbog održavanja ključnih proizvodnih jedinica poput nuklearne elektrane Černavoda, izjavio je Dan Dragan, državni sekretar u Ministarstvu energetike. Dragan je objasnio...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!