Rumunski ministar energetike Sebastian Burduja ponovio je da Rumunija neće praviti kompromise u vezi sa nivoima proizvodnje električne energije u svojim hidroelektranama Đerdap 1 i 2 (Portile de Fier I i II). Ova izjava dolazi u trenutku kada Srbija planira izgradnju nove hidroelektrane sa pumpnim skladištem, Đerdap 3, nizvodno od postojećih elektrana, što bi moglo uticati na njihovu proizvodnju električne energije.
Ministar Burduja je naglasio da je Portile de Fier I ključna komponenta energetske infrastrukture Rumunije i da su tekuće investicije u modernizaciju od suštinskog značaja za očuvanje njene stabilnosti i efikasnosti. Hidroelectrica ostaje ključni partner u naporima Rumunije da proizvede sigurnu, zelenu energiju po konkurentnim cenama.
Projekat Đerdap 3 je trenutno u fazi izrade studije izvodljivosti, pri čemu Srbija sarađuje sa američkom kompanijom Bechtel kako bi ocenila investiciju i potencijalne efekte na postojeće hidroelektrane. Rumunija pažljivo prati ove razvojne aktivnosti kako bi osigurala da proizvodne sposobnosti Đerdapa 1 i 2 ne budu nepovoljno pogođene.
Dok Rumunija priznaje značaj Đerdapa 3 kao postrojenja sa pumpnim skladištem za usluge ravnoteže, neće praviti nikakve ustupke u vezi sa proizvodnjom električne energije iz svojih dvaju postojećih hidroelektrana na Dunavu, prema rečima ministra Burduje.
Projekat Đerdap 3, koji je prvobitno predložen 1980-ih godina nakon završetka Đerdapa 2, planira izgradnju hidroelektrane sa pumpnim skladištem na 1007. kilometru reke Dunav. Projekat predviđa pumpanje vode iz Đerdap jezera u gornje rezervoare Pešac i Brodice, sa ukupnim kapacitetom od 578 miliona kubnih metara, pružajući energetsku rezervu od približno 484 GWh. Đerdap 3 je zamišljen da bude razvijen u tri faze, sa ukupnim instaliranim kapacitetom od 2400 MW.