Povećanje protoka na Dunavu doprinelo je snažnom povećanju proizvodnje u hidroelektranama na Zapadnom Balkanu u periodu od 23. do 29. januara, a zalihe u akumulacijama takođe rastu. Prognoze pokazuju da će protoci na rekama u regionu ostati iznad sezonskih normi.
Snažna proizvodnja hidro energije i energije vetra pomaže u održavanju spot cena ispod 200 evra po MWh.
Proizvodnja hidroenergije u zemljama Zapadnog Balkana u četvrtoj nedelji januara porasla je na najviši nivo od maja 2021. godine, zahvaljujući povećanju protoka na Dunavu i rastu proizvodnje u hidroelektranama, pokazuju podaci ENTSO-E i lokalni hidrološki izveštaji.
Prognoze pokazuju da bi proizvodnja hidroenergije trebala ostati visoka početkom februara, što bi trebalo doprineti stabilizaciji spot cena.
Kombinovana proizvodnja hidroenergije u Rumuniji, Srbiji, Bugarskoj, Slovačkoj, Sloveniji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini porasla je za 30 odsto u trećoj nedelji januara, i za dodatnih 13 odsto u četvroj nedelji, maksimuma u poslednij 20 meseci – 1,37 TWh.
Povećanje je bilo vođeno porastom protoka na Dunavu u Rumuniji i Srbiji, kao i povećanju doprinosa akumulacionih HE u Rumuniji, Bugarskoj, Bosni i Hrvatskoj.
Ukupna proizvodnja dostigla je dvogodišnji maksimum u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.
Nasuprot tome, proizvodnja je bila nezatno promenjena ili čak smanjena u Sloveniji i Slovačkoj.
Ukupne rezerve u regionu su nastavile su da rastu, za 8 odsto, na 5,2 TWh na kraju četvrte nedelje, što je najviši nivo u poslednjih sedam meseci.
Regionalne spot cene električne energije su se stabilizovale zahvaljujući niskim cenama gasa cene i snažnoj proizvodnji vetra i hidro energije u Rumuniji.
Dan unapred cene u regionu tokom radne nedelje iznosile su u proseku 187 evra po MWh u Mađarskoj i 158 evra po MWh u Rumuniji.
Terminske cene za februar takođe su pale na oko 150 evra po MWh u Mađarskoj i 145 evra po MWh u Rumuniji, pokazuju podaci berzi.
Proizvodnja hidroelektrana u regionu verovatno će ostati visoko iznad sezonskih normi u prve dve nedelje februara. Prognozira se da će nivoi reka porasti u Slovačkoj i ostati na istom nivou Srbiji i Bugarskoj, dok će u Rumuniji blago pasti u prvoj nedelji februara.