Proizvodnja hidroenergije u balkanskim zemljama nastavila je da pada u u periodu od 13. do 19. februara, ali se zatim ponovo povećala u narednoj nedelji zbog naglog rasta dotoka na Dunavu, pokazaju hidrološki izveštaji i podaci ENTSO-E.
Očekuje se da će proizvodnja u hidroelektranama na Balkanu nastaviti da raste početkom marta. Međutim, proizvodnja bi mogla pasti kasnije tokom meseca ako se ostvari vremenska prognoza, koja predviđa duže periode bez padavina.
Kombinovana proizvodnja hidroenergije u Rumuniji, Srbiji, Bugarskoj, Slovačkoj, Sloveniji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini pala je za 18 odsto u sedmici od 13. do 19. februara, ali je sledeće nedelje porasla za 16 odsto, na 1,05 TWh. U periodu od 20. do 26. februara, zabeležen je pad proizvodnje na hidroelektranama na Dunavu u Rumuniji i Srbiji, kao i veća ukupna proizvodnja hidroenergije u Hrvatskoj i Sloveniji.
Istovremeno, proizvodnja hidroenergije beleži pad u Bosni i Hercegovini i Bugarskoj, dok se proizvodnja akumulacionih HE u Srbiji takođe povukla sa nedavnih maksimuma.
U ovom periodu zaustavljen je i pad rezervi hidroenergije širom regiona. Kombinovane rezerve su se neznatno promenile u protekle tri nedelje i iznose više od 5 TWh, što je za 15 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
Spot cene električne energije su pale u nedelji od 20. do 26. februara zahvaljujući toplom vremenu i većoj proizvodnji obnovljivih izvora energije. Cena za bazno opterećenje na dan unapred tržištu je iznosila oko 163 evra po MWh u Mađarskoj i Rumuniji, a zatim je pala na 150 evra po MWh na kraju meseca.
Očekuje se da će proizvodnja protočnih HE nastaviti da raste u većem delu regiona, uz dotoke na Dunavu koji će se zadržati iznad sezonske norme i u Srbiji i u Rumuniji. Dotoci na bugarskim rekama takođe će nakratko porasti zahvaljujući očekivanim padavinama.