U 30. nedelji, cene električne energije u Evropi su pale u odnosu na prethodnu nedelju pošto je I potražnja za električnom energijom smanjena, nakon povećanja zabeleženog prethodne nedelje usled ekstremnog toplotnog talasa koji je pogodio kontinent i pada proizvodnje električne energije iz vetra.
U regionu Jugoistočne Evrope cena struje u poslednjoj nedelji jula pala je na svim tržištima, osim u Turskoj. Najveći sedmični pad cene električne energije zabeležile su Rumunija i Bugarska – za 17% u odnosu na 29. nedelju, a sledi Hrvatska sa padom od 13%. Grčka je zabeležila umereni pad cene struje od 11%, dok je Turska zabeležila povećanje cene struje za 2%.
Sve zemlje u JIE, osim Italije i Grčke, registrovale su cene struje ispod 100 evra/MWh. Najveći rast cene električne energije zabeležile su Bugarska i Rumunija, a najniži Italija i Grčka. Cene električne energije kretale su se između 70 i 111 evra/MWh, pri čemu su veleprodajne cene električne energije bile najniže u Turskoj sa nedeljnim prosekom od 70,03 evra/MWh, a zatim u Hrvatskoj – 91,16 evra/MWh.
Grčka je bila najskuplja zemlja u Evropi sa 110,74 evra/MWh, a sledi Italija (104,89 evra/MWh).
Prosečne nedeljne spot cene električne energije u centralnoj Evropi blago su porasle na većini tržišta u prvim danima nedelje, pošto su cene gasa i CO2 porasle. Većina veleprodajnih tržišta električne energije u centralnoj Evropi doživela je marginalni rast cena. Holandija je bila zemlja sa najnižom cenom električne energije od 79,08 evra/MWh, a odmah iza nje je Belgija koja je zabeležila cenu struje od 79,83 evra/MWh.