U 21. sedmici, cene na tržištu električne energije u jugoistočnoj Evropi beleže rast na pojedinim tržištima u odnosu na prethodnu sedmicu. Ipak, većina zemalja beleži pad cena električne energije u periodu od ponedeljka, 20. maja do petka, 24. maja. Na ovaj trend uticao je porast proizvodnje energije vetra u regionu.
S druge strane, ostatak Evrope iskusio je više cene električne energije, usles rasta prosečne cene i emisionih dozvola za CO2.
U regionu jugoistočne Evrope cena struje na berzama je pala u Grčkoj, Bugarskoj, Rumuniji, Srbiji i Italiji, dok je u Mađarskoj i Hrvatskoj porasla, a u Italiji ostala stabilna.
Grčka i Bugarska su ostvarile najveći procenat pada za oko 10%, odnosno 8% u odnosu na prethodnu sedmicu. Rumunija i Srbija beleže niže cene struje za 7%, odnosno 2%.
U većini zemalja jugoistočne Evrope cene električne energije su ostale ispod praga od 86 evra po MWh, sa izuzetkom Italije. Cene su se kretale između 58 i 96 evra/MWh.
Turska je zabeležila najnižu prosečnu sedmičnu veleprodajnu cenu električne energije od 58,05 evra/MWh. Sledi Hrvatska sa 81,06 evra/MWh. Italijansko tržište je ostalo stabilno, sa najvišim prosekom od 96,18 evra/MWh. U Srbiji, nedeljni prosek je dostigao 86,46 evra/MWh.
Sedmične prosečne spot cene električne energije u Centralnoj Evropi pratile su trend rasta tokom 21. sedmice, pošto se proizvodnja iz obnovljivih izvora smanjila. S druge strane, niža potražnja za električnom energijom u određenoj meri je neutralizovala ovaj pritisak.
Tržišta električne energije u centralnoj Evropi objavila su cene između 37 i 81 evra/MWh. Slovačka je ostvarila najvišu cenu od 81,17 evra/MWh, dok je francusko tržište bilo najjeftinije u regionu, sa 36,5 evra/MWh.