U 47. nedelji, cene na evropskim tržištima električne energije su porasle kao posledica viših cena gasa, rastuće potražnje i smanjene proizvodnje energije vetra. Povećanje prosečne spot cene gasa od 3,6% u odnosu na prethodnu nedelju i opšti rast potražnje za električnom energijom uticali su na porast cena na evropskim tržištima, iako je energija vetra pomogla da se cene ostanu ispod praga od 100 evra po MWh tokom vikenda.
Fotonaponska energija je zabeležila rekordnu proizvodnju za novembar na Iberijskom poluostrvu, dok je energija vetra dostigla rekordan nivo u Nemačkoj.
U regionu jugoistočne Evrope cena električne energije na berzama je porasla na svim tržištima, osim u Turskoj, za 8% u proseku.
Grčka i Bugarska su zabeležile veći rast od 13%, odnosno 10%, dok su se Mađarska i Rumunija prijavile povećanje cene električne energije za 10%, odnosno 9%.
Sve zemlje u jugoistočnoj Evropi registrovale su porast cena električne energije, pri čemu su sva tržišta objavila cene električne energije iznad 100 evra po MWh, osim Turske. Cene električne energije kretale su se između 65 i 131 evro po MWh, pri čemu je veleprodajna cena električne energije bila najniža u Turskoj – 65,02 evra po MWh. Sledi Srbija, sa cenom struje od 102,2 evra po MWh.
Najvišu cenu među analiziranim tržištima zabeležilo je italijansko tržište sa prosekom od 131,61 evro po MWh, a sledi ga Grčka, sa 112,16 evra po MWh.
Prosečne sedmične cene električne energije u Centralnoj Evropi pratile su trend rasta na svim tržištima. Ovom trendu doprineli su mala proizvodnja vetra i rastuća potražnja za greanjem.
Sva veleprodajna tržišta električne energije u Centralnoj Evropi su zabeležila značajan porast cena električne energije, pri čemu je većina tržišta objavila cene iznad 100 evra po MWh. Nemačka je bila zemlja s najnižom cenom struje od 96,5 evra po MWh, dok je Šviajcarsko tržište bilo najskuplje u region, sa 119,28 evra po MWh.
Powered by