U 19. nedelji cene električne energije u regionu jugoistočne Evrope porasle su u odnosu na prethodnu sedmicu, u proseku za 25%, usled veće potražnje za električnom energijom, pada proizvodnje energije vetra i povećanja cene fjučersa za emisije CO2. Većina tržišta dostigla je najviši nivo u ponedeljak, 6. maja, a zatim su tokom nedelje cene pale.
U regionu jugoistočne Evrope, cena električne energije na berzama je porasla na svim tržištima. Rumunija i Bugarska zabeležile su najveći procenat povećanja od 39%, odnosno 32% u odnosu na prethodnu sedmicu. Grčka i Srbija su zabilježile više cene struje za 31%, odnosno 29%.
Sve zemlje Jugoistočne Evrope registrovale su porast cena električne energije, ali su one ostale ispod praga od 76 evra/MWh, sa izuzetkom Italije. Cene su se kretale između 66 i 91 evra/MWh. Mađarska je zabeležila najniži sedmični prosek od 65,7 evra/MWh, a sledi Hrvatska sa 67,74 evra/MWh. Italijansko tržište je ostvarilo najvišu prosečnu cenu u regionu od 90,86 evra/MWh, a sledi Srbija sa 75,97 evra/MWh.
Sedmične prosečne spot cene električne energije u Centralnoj Evropi pratile su trend rasta tokom 19. nedelje, kako je proizvodnja iz obnovljivih izvora pala. Izuzetak je tržište EPEX SPOT u Francuskoj sa padom od 17%.
Tržišta električne energije u Centralnoj Evropi su objavila prosečne nedeljne cene između 28 i 67 evra/MWh. Njemačka je registrovala najvišu cenu od 67,33 evra/MWh, dok je francusko tržište bilo najjeftinije u ovom delu Evrope sa cenom od 28,06 evra/MWh.