Grčka i Saudijska Arabija ubrzavaju planove za stvaranje zelenog energetskog koridora za transport obnovljive električne energije iz Rijada u Evropu putem Grčke. Ova inicijativa potvrđena je tokom sastanka grčkog ministra energetike Teodorosa Skilakakisa i njegovog saudijskog kolege, jer obe zemlje žele da postanu ključni akteri u globalnoj energetskoj tranziciji. Razgovori se nadovezuju na prethodne diskusije između Grčke nezavisnog operatora za prenos energije (IPTO) i saudijskog Nacionalnog mrežnog operatora, sa ciljem izrade tehničke i finansijske mape puta za međusobnu povezanost.
Središnji deo projekta je Saudijsko-grčka interkonekcija, zajedničko ulaganje koje je osnovano u februaru 2023. godine za sprovođenje studije izvodljivosti za energetsku povezanost. Studija, koja se očekuje da završi za narednih devet meseci, proceniće izvodljivost 2.000 kilometara dugačkog prenosioca. Početna ruta planira da ide kroz Egipat i Grčku putem Sueckog kanala, izbegavajući Izrael, kako je dogovoreno 2022. godine. Međutim, alternativna ruta kroz Jordan, Izrael i Grčku, sa Kiprom kao mogućim stajalištem, još uvek se razmatra, u zavisnosti od promenjivih diplomatskih okolnosti.
Ova interkonekcija je deo šire evropske energetske strategije, koja upotpunjuje Zeleni Egejski interkonektor, projekat koji ima za cilj povezivanje Grčke i Nemačke. Projekt ima za cilj smanjenje zavisnosti Evrope od ruskog prirodnog gasa omogućavanjem prenosa solarne energije sa Bliskog istoka. Saudijska Arabija nudi niske troškove solarne energije, sa nedavnim ugovorima koji su imali cenu od 10,4 dolara po megavat-satu, što projekat čini vrlo isplativim. Interkonekcija će verovatno koristiti tehnologiju visokog napona naizmenične struje (HVDC) za efikasan i visokokapacitetni prenos energije, snabdevajući velike energetske tržišta u Centralnoj Evropi, naročito Nemačku.
Kako se studija izvodljivosti očekuje da završi do septembra, Grčka i Saudijska Arabija se sve više približavaju realizaciji ovog zelenog energetskog koridora, razvoja koji bi mogao značajno da preoblikuje energetski pejzaž Evrope u narednim decenijama.