Izuzetno blago vreme u januaru dodatno je ublažilo već opadajuću potražnju za gasom u regionu, doprinoseći padu veleprodajnih cena, koje su pale na nivoe koji nisu viđeni u poslednjih najmanje 12 meseci.
Posledično, spot cene električne energije u januaru snižene su na svim tržištima jugoistočne Evrope, pri čemu je najveći pad zabeležen u Rumuniji, Bugarskoj i Hrvatskoj – za oko 45 odsto.
Grčko tržiše je bilo najskuplje u regionu u januaru 2023. sa prosečnom mesečnom cenom električne energije od 191,8 evra po MWh.
Relativno toplo vreme, pad cena gasa, sveukupno povećanje proizvodnje solarne energije i energije vetra i pad cena emisije CO2 doprineo je padu cena na evropskim tržištima električne energije, uprkos rastu tražnje.
U odnosu na decembar 2022. godine, potražnja za električnom energijom je porasla ili ostala stabilna na svim analiziranim tržištima, osim u Srbiji gde je tražnja smanjena za oko 4 odsto.
S druge strane, najveći rast tražnje u odnosu na prethodni mesec, od 25 odsto, zabeležen je u Grčkoj, s obzirom da su prosečne temperature pale za oko 3 stepena.
Na povećanje potražnje električne energije u januaru u odnosu na prethodni mesec, generalno, uticao je oporavak aktivnosti posle božićnih i novogodišnjih praznika.
Proizvodnja iz varijabilnih obnovljivih izvora je zabeležila rast na svim tržištima, osim u Srbiji gde se beleži pad za 11 odsto.
Rumunija, Bugarska i Hrvatska su zabeležile porast proizvodnje iz obnovljivih izvora za 34 odsto, 31 odsto, odnosno 22 odsto, dok su Grčka i Mađarska zabeležile dobitke manjeg obima za 13 odsto, odnosno 5 odsto. Proizvodnja hidroenergije bila je niža u pet od osam analiziranih zemalja.
Pad spot cena gasa tokom januara uticao je na pad veleprodajnih cena električne energije, a većina zemalja je u skladu sa tim prilagodila svoju prekograničnu trgovinu električnom energijom.
U većini zemalja povećan je uvoz električne energije kako bi pokrile veću potražnju, dok su druge smanjile svoj neto uvoz zahvaljujući visokoj proizvodnji obnovljivih izvora energije.
Tako je u Grčkoj uvoz u januaru povećan za 207 odsto u odnosu na decembar, na 1,12 GWh. Mađarska je ostala jedan od ključnih neto uvoznika u regionu, sa neto uvozom od 1,31 TWh, što je za 14 odsto više u odnosu na prethodni mesec.