Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRegion: EPS postao...

Region: EPS postao deo crnogorske berze struje – regionalno udruženi do Evrope?

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Elektroprivreda Srbije (EPS) postala je nedavno član crnogorske berze električne energije (BELEN). Kako je saopšteno na sajtu ove berze, EPS je u tom trenutku postao jedanaesti učesnik na BELEN-ovim tržištima, odnosno peti učesnik van Crne Gore.

Na ovoj berzi pored crnogorskih energetskih kompanija i EPS-a, trguju i energetske kompanije iz Danske, Hrvatske i Slovenije. Upravo je u petak, 21. aprila, deo ove berze postao i Holding Slovenske elektrarne d.o.o.

Glavni broker Momentum Securitiesa Nenad Gujaničić objašnjava za Bloomberg Adriju da berze električne energije imaju za svrhu da na jedan transparentan način omoguće susretanje kupaca i prodavaca i samim tim dovedu do efikasnog formiranja tržišne cene.

Prema njegovom mišljenju, EPS, kao jedan od najvećih snabdevača električnom energijom u regionu, svakako predstavlja važnog tržišnog učesnika i može mu biti od koristi prisustvo na ovom veleprodajnom tržištu.

“Ovaj događaj se može posmatrati kao deo šireg procesa spajanja domaćeg tržišta električne energije sa tržištima okolnih evropskih zemalja i na kraju ulaska u jedinstveno evropsko tržište. Teško je očekivati velike efekte na kratak rok, ali bi nakon pune integracije domaća elektroprivreda i svi učesnici na njemu mogli imati višestruke koristi”, rekao je Gujaničić za naš medij.

Ističe i da bi ovo naročito trebalo da doprinese očekivanoj energetskoj tranziciji s obzirom na to da će se stvoriti uslovi za lakšu integraciju varijabilnih obnovljivih izvora energije.

Priključenje crnogorskoj berzi doneće bolje finansijske rezultate, kaže EPS

Iz EPS-a su za naš medij rekli da trgovina na još jednom organizovanom tržištu omogućava preduzeću cenovnu arbitražu i diverzifikaciju portfolija, što donosi, kako kažu, bolji finansijski rezultat u trgovini električnom energijom.

Naveli su i da EPS trguje električnom energijom na srpskoj berzi SEEPEX, mađarskoj berzi HUPX, hrvatskoj CROPEX i slovenačkoj berzi BSP-SouthPool.

Na pitanje da li će EPS u narednom periodu postati deo još neke berze, iz ovog preduzeća su odgovorili da će se nakon uspostavljanja berzi i u ostalim zemljama regiona EPS registrovati i trgovati električnom energijom i na tim berzama.

Naime, u saopštenju crnogorske berze navedeno je i da je EPS najveći proizvođač električne energije u Srbiji, čije osnovne delatnosti obuhvataju proizvodnju, snabdevanje i trgovinu električnom energijom

Naveli su i da ukupna instalisana snaga elektrana u vlasništvu EPS-a iznosi više od 7.300 MW, dok je proizvodnja EPS-a za prethodnu godinu iznosila gotovo 34.000 GWh.

“EPS nastoji da bude društveno odgovorna, tržišno orijentisana i profitabilna kompanija, konkurentna na evropskom tržištu i sa značajnim uticajem u regionu, prepoznata kao pouzdan partner domaćim i međunarodnim kompanijama”, navedeno je u saopštenju BELEN-a.

Ko je BELEN?
BELEN, ili engleski MEPX, osnovali su Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), operator prenosnog sistema Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) i domaći operater tržišta električne energije (COTEE) u junu 2017. da bi se uspostavilo veleprodajno organizovano tržište električne energije u formi elektronske trgovinske platforme.

Pored toga, važno je napomenuti i da su BELEN, evropska berza električne energije EPEX SPOT i slovenački BSP SouthPool prošle godine potpisali ugovor o uspostavljanju “dan unapred” tržišta (DAM) električne energije u Crnoj Gori.

Tržište “dan unapred” trebalo je da startuje u decembru prošle godine, ali je zbog energetske krize odloženo, prenosi Bloomberg.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: Javne konsultacije zakazane za planirani projekat pumpne hidroelektrane Bistrica

Državna elektroprivreda Srbije (EPS) najavila je da će javne konsultacije za studiju procene uticaja na životnu sredinu i društvo (ESIA) za planiranu pumpnu hidroelektranu Bistrica biti održane 13. i 14. maja. Ovo predstavlja ključni korak u regulatornom procesu projekta...

Srbija: EPS ostvario profit od 92 miliona evra u prvom kvartalu, napreduje u obnovljivim izvorima uprkos padu proizvodnje hidroenergije

Državna energetska kompanija Elektroprivreda Srbije (EPS) izvestila je o neto profitu od 92 miliona evra u prvom kvartalu 2025. godine, što je premašilo očekivanja, uprkos smanjenju cena električne energije za preduzeća do 20% u odnosu na prošlu godinu. Snažan finansijski...

Srbija: EPS odlaže studiju o uticaju na životnu sredinu za projekat hidroelektrane Bistrica zbog promena u zakonodavstvu

Državna elektroenergetska kompanija EPS najavila je odlaganje završetka nacrta studije procene uticaja na životnu sredinu (EIA) za projekat hidroelektrane na pumpu Bistrica, navodeći da su nedavne promene u zakonodavstvu glavni razlog kašnjenja. Studija se razvija u skladu sa Zakonom o...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!