Spot cene električne energije su porasle širom Jugoistočne Evrope, vođene rastućom tražnjom. Dan unapred cene u Mađarskoj i Rumuniji porasle su na 240 evra po MWh u periodu od 14. do 20 novembra, sa 182 evra po MWh pre dve nedelje, pokazuju podaci berzi HUPX i OPCOM.
Decembarski ugovor je pao za 50 evra po MWh i u Mađarskoj i u Rumuniji, na 267 evra po MWh, odnosno 252 evra po MWh.
Proizvodnja hidroenergije na Balkanu je naglo porasla u u periodu od 14. do 20. novembra, preokrenuvši trend pada koji je počeo početkom oktobra, pokazuju lokalni hidrološki izveštaji i podaci ENTSO-E. Proizvodnja hidroenergije u regionu bi trebala nastaviti da raste do kraja novembra, verovatno ublažujući rast spot cena električne energije.
Kombinovana proizvodnja hidroenergije u Rumuniji, Srbiji, Bugarskoj, Slovačkoj, Sloveniji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini iznosila je 636 GWh u ovom periodu, što je za 18% više u odnosu na prethodnu nedelju. Proizvodnja je bila za 8% manja nego na istom periodu prošle godine.
Proizvodnja je porasla u u svim zemljama osim Slovenije, dok je Hrvatska ostvarila najveći rast. Rezerve hidnergije su se neznanto promenile i iznosile su 20. novembra nešto iznad 4,1 TWh. Rezerve su pale na tromesečni minimum u Rumuniji i sedmomesečni minimum u Bugarskoj.
U narednoj nedelji predviđa se dalje povećanje proizvodnje hidroenergije na rečnim tokovima, pošto je prognozirano da će nivo Dunav porasti na nivoe iznad sezonske norme. Očekuje se da će porast biti najveći u Rumuniji, koja zajednički sa Srbijom upravlja hidroelektranom Đerdap.
Povećanje proizvodnje će verovatno trajati do početka decembra, pošto se u zapadnom delu sliva Dunava u tekućoj nedelji očekuje do 20 milimetara padavina, prema podacima mađarske Nacionalne hidrološke službe.