Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeReciklaža neopasnog građevinskog...

Reciklaža neopasnog građevinskog materijala u Kragujevcu

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

 

Prvi centar za reciklažu neopasnog građevinskog otpada počeo je da radi u Kormanu kod Kragujevca, gde će biti odlagan i obrađivan za ponovnu upotrebu, rečeno je juče agenciji Beta u gradskoj upravi.

Član gradskog veća za komunalnu privredu Zoran Jovanović rekao je da je gradska uprava izdala dozvolu preduzeću “Jezero” iz Kragujevca za sakupljanje i transport, skladištenje i tretman neopasnog otpada.

Jovanović je naveo da će se na prostoru od oko 10 hektara, na parceli u Kormanu, reciklirati neopasan građevinski otpada kao što su beton, cigla, crep, drvo, plastika, gvožđe i bakar.

Otpad iz fabrika i sa gradilišta moći će, nakon obrade, da bude ponovo upotrebljen za podlogu za asfalt ili kao agregat za nasipanje lokalnih puteva.

Prema rečima Jovanovića, za ovaj posao je ranije registrovano i Javno komunalno preduzeće “Čistoća” ali je do sada samo odlagalo neopasan građevinski otpad na centralnoj gradskoj deponiji u Jovanovcu.

“Početak rada prvog reciklažnog centra ima ogroman značaj jer će biti rasterećena deponija u Jovanovcu koja ima ograničene kapacitete, a materijal koji se bude reciklirao moći će ponovo da se iskoristi”, rekao je Jovanović.

Na ovaj način rešavamo i ogroman problem sa divljim deponijama građevinskog šuta, koji se sve češće odlaže na privatnim parcelama u neposrednoj blizini grada.

Prema rečima Jovanovića, trenutno postoji velika potreba za odlaganjem neopasnog građevinskog otpada sa prostora nekadašnje fabrike Zastava, gde Fijat izvodi radove.

Samo od rušenja poslovnog objekta kod Upravne zgrade fabrike Zastava, koje je počelo prošle nedelje, nastaće oko 1.000 kubika građevinskog šuta.

“S obzirom da sada imamo mesto za odlaganje ovog otpada, tražićemo i od svih budućih investitora da otpad odlažu na odgovarajući način, a očekujemo i da će nadležne inspekcije kažnjavati nepropisno odlaganje neopasnog građevinskog otpada”, rekao je Jovanović.

Lokalna uprava će zatražiti od nadležnog ministarstva podršku u uklanjanju brojnih divljih deponija sa građevinskim otpadom kako bi ovaj problem u potpunosti bio rešen.

Jovanović je naveo da lokalna samouprava otvaranjem reciklažnog centra nastavlja da realizuje plan o odgovarajućem zbrinjavanju svih vrsta otpada i njegovoj preradi.

Do sada je rešen problem odlaganja guma u saradnji sa preduzećem Holcim, a radi se i na sakupljanju i reciklaži plastične ambalaže i papira.

“Težimo sistemu zbrinjavanja otpada kao u Nemačkoj, gde se reciklira i ponovo koristi blizu 70 odsto otpada”, rekao je Jovanović.

Izvor beta.rs

 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!