Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaR.Srpska: NIS i...

R.Srpska: NIS i Petrobart traže vrijeme za kupovinu Krajinapetrola

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Banjalučki “Krajinapetrol” nije našao kupca na današnjem prvom danu berzanske aukcije, ali su dvije zainteresovane kompanije – srbijanski NIS i “Petrobart” sa Gibraltara – tražile odgodu aukcije kako bi se za nju adekvatno pripremili.

Potvrdila je to Snežana Vujnić, direktor Investiciono-razvojne banke (IRB) RS, navodeći da nisu mogli izaći u susret tim zahtjevima, jer je aukcija za prodaju paketa 45,5 odsto akcija RS u “Krajinapetrolu” već bila zakazana za period od 19. do 21. februara.

“Direktor ‘Krajinapetrola’ nas je obavijestio da NIS već prikuplja podatke u vezi s preduzećem. Inače, objašnjenje u zahtjevu za odgađanje aukcije bilo je da njihovi nadležni organi ne mogu u ostavljenom roku donijeti potrebne odluke za kupovinu”, pojasnila je Vujnićeva.

IRB državni paket akcija u “Krajinapetrolu” prodaje po početnoj cijeni od 9,22 miliona KM.

U IRB-u izrazili su spremnost da u slučaju neuspjeha ove aukcije organizuju novu pod istim uslovima u roku od mjesec dana, napominjući da bi eventualna izmjena uslova prodaje odužila proces.

Čelnici IRB-a su, takođe, saopštili da ove godine planiraju prodaju nekoliko desetina preduzeća od ukupno 227 preduzeća iz portfelja Akcijskog fonda RS.

Dragana Tučić, izvršni direktor Sektora za prodaju i restrukturiranje u IRB-u, izjavila je da aukcijom na Banjalučkoj berzi planiraju prodaju tri preduzeća sa većinskim državnim kapitalom (HPK Kozarska Dubica, “Poslovna zona” i “Industrijske plantaže” iz Banjaluke) i 24 preduzeća sa manjinskim državnim kapitalom.

Planirana je, takođe, prodaja četiri preduzeća putem tendera (“Energoinvest” Istočno Sarajevo, “Trgopromet” Derventa, “Terme Ozren” Petrovo i “Informator” Banjaluka), te osam novoosnovanih preduzeća od strane Vlade RS – “Nova Romanija” Sokolac, “Novi mermer” Šekovići, “Novi auto-dijelovi” i “Nova polimka” Rudo, “Nova tvornica prečistača” Rogatica, te Drvna industrija, “Novi elastik” i “Igrište” iz Vlasenice.

IRB planira i izradu posebnog programa privatizacije za pet strateških preduzeća – Rudnika željezne rude Ljubija, “Kosmosa” i Veterinarsko-stočarskog centra iz Banjaluke, te “Famosa” i Fabrike motora za specijalne namjene iz Istočnog Sarajeva.

“Od Ministarstva industrije RS još nismo dobili zeleno svjetlo da pripremimo program za RŽR Ljubija, a sve ponude o kojima se govori u javnosti upućene su direktno tom ministarstvu”, napomenula je Dragana Tučić.

Mediji su objavili da su RŽR Ljubija “naciljale” kompanije “ArcelorMittal Prijedor” i “Engelinvest Elenilto Minerals and Mining” iz Izraela.

Tučićeva je, takođe, ukazala da se polovina preduzeća u portfelju Akcijskog fonda RS nalaze u stečajnom ili likvidacionom postupku, dok mnoga nisu sprovela neophodni proces korporatizacije.
Prodato 716 firmi za 1,7 milijardi KM

Direktorica IRB-a Snežana Vujnić kazala je da je od početka procesa privatizacije u RS prodato ukupno 716 preduzeća, odnosno 69 odsto, za cijenu od 1,725 milijardi KM.

Od toga su se u gotovini na račun RS slile 1,543 milijarde KM, dok je ostatak uplaćen kuponima stare devizne štednje.

Izvor Nezavisne

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa rastu usled geopolitičkih tenzija, dok CO₂ dozvole blago padaju

Tokom druge nedelje jula, Brent nafta na ICE tržištu za front month fjučers uglavnom je pratila rastući trend. Izuzetak je bio četvrtak, 10. jul, kada je cena zatvaranja pala za 2,2% u odnosu na prethodni dan, dostigavši najnižu cenu...

Evropa: Cene električne energije pale početkom jula usled povećane proizvodnje solarne energije, a očekuje se rast zbog smanjenog vetra i povećane potražnje

Tokom druge nedelje jula, prosečne cene električne energije su opale u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Izuzetak su tržište Velike Britanije N2EX i nordijsko tržište Nord Pool, gde su cene porasle za 9,9%, odnosno 67%....

Evropa: Potrošnja električne energije opada početkom jula usled nižih temperatura, prognoze za sredinu jula su pomešane

Tokom nedelje od 7. jula, potrošnja električne energije opala je na glavnim evropskim tržištima u odnosu na prethodnu nedelju, čime je prekinut rast koji je trajao šest uzastopnih nedelja. Italija je zabeležila najveći pad potrošnje od 12%. Ostala tržišta...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!