Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikePreguraćemo zimu ako...

Preguraćemo zimu ako ne bude većih kvarova

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

 

Generalni direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) Dragomir Marković izjavio je juče da je elektroenergetski sistem Srbije u teškoj situaciji zbog niskog vododstaja reka, ali da će zahvaljujući uvozu struje sistem `pregurati` zimu ukoliko ne bude većih kvarova.

“Narod mora da zna da je osnovni resurs koji može da nam pomogne – štednja i racionalna potrošnja električne energije”, rekao je Marković novinarima posle vanredne sednice Radne grupe za energente i sigurno snabdevanje energijom.

“Trenutno svi naši proizvodni kapacteti, uključujući i termoelektrane, rudnike i hidroelektrane, rade maksimalnim mogućim kapacitetima, a paralelno uvozimo i električnu energiju, koji će u decembru dostići oko 800 megavata – po satu”, kazao je on.

On je rekao da se trenutno uvozi između 500 i 600 megavata svakog sata i da prosečna cena struje iznosi oko 6,5 evrocenti po kilovat satu.

Marković je naveo da hidroelektrane ne mogu da proizvode dovoljno struje jer je hidrološka situacije veoma teška, dodajući da se u 2011. približavamo “rekordno lošoj” 1983. godini, ali da je takođe te godine otvoren “TENT B”, naša najveća elektrana.

Marković je kazao da su dosta skočile cene električne energije u regionu, zbog nestašice, kao i da sve zemlje u regionu imaju potrebu za uvozom struje, osim Bugarske od koje i mi kupujemo električnu energiju.

On je rekao da će svakako taj uvoz struje uticati na poslovne rezultate EPS – a na kraju godine, podsetivši da je EPS u prvih devet meseci ove godine ostvario profit od 8,7 milijardi dinara.

Škundrić: Neće biti redukcija struje

Neće biti redukcija električne energije, izjavio je juče savetnik premijera za energetiku Petar Škundrić i pozvao potrošače da racionalno koriste struju.

Škundrić je rekao, posle vanredne sednice vladine Radne grupe za energente i sigurno snabdevanje energijom, da je vlada omogućila blagovremeni uvoz potrebnih količina struje, koje nedostaju, zbog loše hidrološke situacije.

On je upozorio da sada, usled loše hidrološke situacije, domaće hidorelektrane ne mogu da rade ni sa 50 odsto instalisanih kapaciteta.

Škundrić je naveo da je sednica Radne grupe zakazana na inicijativu Elekroprivrede Srbije zbog veoma velike potrošnje struje u ovom periodu.

U EPS – u kažu da je elektroenergetski sistem Srbije u teškoj situaciji zbog niskog vododstaja reka, ali da će pregurati zimu, ukoliko ne bude većih kvarova.

“Imamo rekordnu proizvodnju električne energije u uslovima kada su hidrološke prilike u poslednjih dvadesetak, a možda i punih 80 godina unazad, najslabije”, rekao je Škundrić ističući da će ove godine ipak biti ostvarena rekordna proizvodnja električne energije i da trenutno povećanje proizvodnje u ovom periodu u odnosu na prošlu godinu iznosi 4,2 procenta.

On je kazao da je, takođe, rekordna i proizvodnja uglja i da termoelektrane rade sa maksimalnim kapacitetom, kao i da ima dovoljno uglja.

Škundrić je kazao da je termo sektoru povećana proizvodnja u odnosu na isti period prošle godine za oko 14 – 15 odsto.

“Očekujemo da će rudarski sektor kao i do sada sa velikim angažovanjem obezbediti dovoljne količine uglja za naredna dva meseca, do kada se ne očekuje poboljšanje hidrološke situacije”, kazao je savetnik premijera i bivši ministar za energetiku.

On je naveo da i ostalih energnata ima u dovoljnim količinama – gasa i mazuta, kao i da sistemi daljinskog grejanja u Srbiji normalno funkcionišu.

“Ne očekujemo veće probleme od ovih, uz uslov da svi potrošači energije racionalnije odnose prema potrošnji”, naglasio je Škundrić i dodao da je uvek rekordna potrošnja oko Nove godine i zbog slava.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa rastu usled geopolitičkih tenzija, dok CO₂ dozvole blago padaju

Tokom druge nedelje jula, Brent nafta na ICE tržištu za front month fjučers uglavnom je pratila rastući trend. Izuzetak je bio četvrtak, 10. jul, kada je cena zatvaranja pala za 2,2% u odnosu na prethodni dan, dostigavši najnižu cenu...

Evropa: Cene električne energije pale početkom jula usled povećane proizvodnje solarne energije, a očekuje se rast zbog smanjenog vetra i povećane potražnje

Tokom druge nedelje jula, prosečne cene električne energije su opale u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Izuzetak su tržište Velike Britanije N2EX i nordijsko tržište Nord Pool, gde su cene porasle za 9,9%, odnosno 67%....

Evropa: Potrošnja električne energije opada početkom jula usled nižih temperatura, prognoze za sredinu jula su pomešane

Tokom nedelje od 7. jula, potrošnja električne energije opala je na glavnim evropskim tržištima u odnosu na prethodnu nedelju, čime je prekinut rast koji je trajao šest uzastopnih nedelja. Italija je zabeležila najveći pad potrošnje od 12%. Ostala tržišta...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!