Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaPredstavljeni projekti u...

Predstavljeni projekti u energetici i ekologiji vredni od sedam do 12 milijardi evra

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Zorana Mihajlović, ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine, predstavila je danas plan prioritetnih projekata za ulaganja u oblasti energetike i zaštite životne sredine, za koje procenjena vrednost investicija iznosi između sedam i 12 milijardi evra.

– Cilj nam je da podignemo stepen energetske bezbednosti, jer je Srbija danas energetski nebezbedna država u gasu i u nafti i struji, kao i da živimo u zdravoj životnoj sredini – rekla je Mihajlovićeva na prezentaciji u Domu Vojske, dodajući da su predstavljeni projekti prioritetni za Srbiju i zanimljivivi za potencijalne investitore.

– Očekujemo da, pored memoranduma koje smo potpisali u prethodnom periodu potpisivali, u toku prvih šest meseci naredne godine budemo zemlja koja će potpisati ugovore o izgradnji određenih energetskih objekata i otvaranju novih rudnih polja. Pored toga, želimo da se pohvalimo da kao zemlja imamo uređene deponije i reciklažna skladišta – navela je Mihajlovićeva.

Pozivajući investitore da dobro prouče spisak projekata, Mihajlovićeva je rekla da, ako bi se krenulo u realizaciju ovih investicija, projekcije privrednog rasta u Srbiji mogle biti optimističnije i otvoreno na desetine hiljada radnih mesta.

U publikaciji su, kako je navela, obuhvaćeni svi projekti koji su u toku, ali i oni koji mogu potencijalno da budu zanimljivi za investitore.

Prema njenim rečima, u oblasti elektroenergetike prioriteti će biti izgradnja reverzibilne hidroelektrane Bistrica, dogovor o gradnji reverzibilne hidroelektrane Djerdap 3, Termoelektrana Nikola Tesla B3, kao i razvoj projekata u korišćenju biomase i mini hidroelektrana.

Ona je rekla da je u prethodnom periodu investicije otežavalo sporo usvajanje podzakonskih akata i najavila donošenje svih odocnelih akata do kraja ove godine.

– Ne želimo više da se desi situacija da investitori lutaju od jednog do drugog javnog preduzeća, ministarstva ili lokalne samouprava, pa da prođu jedna, dve ili tri godine, a da oni ne dobiju dozvole i krenu u realizaciju svojih projekata – rekla je ona i dodala da će u prvim mesecima naredne godine broj dozvola za izgradnju biti smanjen sa 27 na pet.

Ona je najavila i da će naredne sedmice biti predstavljen zakon o energetskoj efikasnosti, dok će se na sednici Vlade naći izmene Zakona o energetici, koje će bolje urediti obaveze investitora koji dobiju energetske dozvole i mogućnost gubitka dozvole u slučajevima kad ništa nije urađeno.

Vensan Dežer, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, rekao je da će sektori energetike i ekologije biti važni za pregovore o članstvu Srbije u Evropskoj uniji i ocenio da, iako je energetika veliki potencijal za razvoj Srbije, na tom polju nije ostvaren dovoljan napredak.

Dežer je rekao da EU od Srbije traži liberalizaciju tržišta energije i uvede tarife  održavaju troškove proizvodnje, što će omogućiti i restrukturiranje kompanija kao što su Srbijagas i EPS i izgradnju energetske infrastrukture.

On je podsetio i da je u prethodnom periodu EU uložila oko 500 miliona evra u energetski sektor u Srbiji.

Verica Kalanović, ministarka regionalnog razvoja i lokalne samouprave, rekla je očekuje da gradovi i opštine u Srbiji svojim predlozima doprinesu da spisak projekata u publikaciji bude još duži, dodajući da će njihova realizaciji biti na njihovu korist.

Kostin Bork, predsednik Saveta stranih investitora u Srbiji (FIC), pozdravio je transparentnost koju je omogućilo Ministarstvo energetike sačinjavajući spisak prioritetnih projekata i dodao da je ta asocijacija, svojim iskustvom, spremna da pomogne svim zainteresvovanim investitorima.

Izvor Blic

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Crna Gora: Naftne kompanije optužuju Jugopetrol za zloupotrebu tržišta

Udruženje naftnih kompanija Crne Gore formalno je zatražilo od Agencije za zaštitu konkurencije da istraži navodne zloupotrebe tržišne dominacije od strane Jugopetrola. Udruženje, koje se sastoji od oko 15 vlasnika benzinskih stanica, tvrdi da Jugopetrol sprovodi nepravedne prakse tako...

Hrvatska: SOCAR započinje isporuke gasa, proširujući energetski doseg Azerbejdžana u Evropi

Početkom septembra, Državna naftna kompanija Azerbejdžana (SOCAR) započela je isporuke prirodnog gasa Hrvatskoj, kako izveštava Azernews. Ovaj korak, postignut saradnjom vlada Azerbejdžana i Hrvatske uz pomoć PPD-a i MET Group-a, naglašava posvećenost Azerbejdžana da bude pouzdan energetski partner za...

Azerbejdžan planira drastično povećanje izvoza gasa u Srbiju

Azerbejdžan planira značajno povećanje izvoza prirodnog gasa u Srbiju, izjavio je azerski ministar spoljnih poslova Džejhun Bajramov. Dana 2. septembra, Bajramov je saopštio da su Državna naftna kompanija Azerbejdžanske Republike (SOCAR) i srpski Srbijagas postigli sporazum o povećanju godišnjeg...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!