Profesor dr Milan Petrović predstavio je ulogu gasnih turbina u budućem tržištu električne energije. Ocenio je da se u energetici očekuje smanjenje emisija, kao i smanjenje korišćenja uglja do njegovog potpunog povlačenja, uz oslanjanje na obnovljive izvore energije, masovnu akumulaciju energije, i primena back up i rezervnih postrojenja.
„Gasne turbine (GT) su se značajno razvile u poslednjih 30 godina. Stepen njihove efikanosti povećan je sa 30 na 44 odsto dok ovaj procenat kod kombinovanih postrojenja iznosi iznad 64 odsto. Loše strane gasnih turbina su visoka i nepredvidiva cena goriva i nesigurno snabdevanje. Mere kojima se ove uticaji mogu smanjiti jesu divesrifikacija, skladištenje i dugoročno planiranje. Gasne turbine emituju ugljen-dioksid, ali su emisije manje nego kada je u pitanju ugalj”, rekao je profesor Petrović.
S druge strane, dobre strane GT su visok stepen korisnosti, veliki raspon snaga, brza gradnja, niski investicioni troškovi, visoka pouzdanost pogona, visoka raspoloživost, visok stepen autmoizacije, jeftino održavanje, brz i pouzdan start, laka promena opterećenja i mala emisija štetnih gasova.
Moguća primena GT u budućnosti obuhvata ulogu back up postrojenja, odnosno za akumulaciju energije. Profesor Petrović je ocenio da će Srbija sigurno morati da gradi gasne turbine ili kombinovana postrojenja, zbog nemogućnosti da pomoću obnovljivih izvora energije brzo nadoknadi termoelektrane na ugalj. Kada budu izgrađena postrojenja na OIE, gasne turbine će služiti kao podrška. Podsetio je da EPS treba da zatvori više od 1.000 megavata kapaciteta iz uglja.