Kuće i stanovi, koje toplane zagrevaju mazutom, biće topli do kraja zime. Daljinski sistemi grejanja će pregurati ovu sezonu uz pozajmicu od 46.000 tona ovog energenta iz robnih rezervi, zato što nisu mogli da ispune uslove o plaćanju koje je tražila Naftna industrija Srbije. Toplane će morati da počnu sa vraćanjem pozajmice 20. marta, ali mnoge će se, zbog loše naplate od građana i privrede, teško izboriti sa dugom.
Država je početkom zime odobrila pozajmicu od 27.500 tona mazuta za novembar i decembar, da bi prošle nedelje na zajam dala još 19.250 tona. Toplane su prvi put zatražile velike pozajmice od Robnih rezervi, kada je NIS zaoštrio uslove plaćanja i isporuke. Jedini domaći proizvođač mazuta tražio je da račune isporučeni energent izmiriju na 15, 30 i 45 dana. Ali, daljinski sistemi sa nagomilanim dugovima domaćinstava i privrede oko 130 miliona evra, to nisu mogli da ispune.
Prve pozajmice moraće da budu vraćene državnim rezervama već krajem sledećeg meseca, ali mnoge toplane ovaj rok dočekaće nespremne.
– Pojedine toplane tražile su da se rok plaćanja prolongira, jer teško mogu da plate ceo dug – kaže Dejan Stojanović, predsednik Udruženja toplana. – Građani i privreda nemaju naviku da plaćaju grejanje, pa su se neplaćeni računi nagomilali. Ali, što pre toplane izmire obaveze prema Robnim rezervama, to ćemo ranije moći da rešavamo probleme za sledeću grejnu sezonu.
Otvaranjem tržišta naftnih derivata u Srbiji, NIS više nema monopol na snabdevanje toplana mazutom. Toplane su razgovarale sa kompanijama „Petrobart“ i „AD nafta“ o nabavkama mazuta, ali zbog manjka skladišta, još niko ne može da im obezbedi dovoljnu količinu za redovno snabdevanje.
NAPLATA PO POTROŠNJI
Naplata grejanja po potrošnji u celoj zemlji trebalo bi da otpočne u periodu od tri do pet godina. Kako kaže Dejan Stojanović, zamena svih mernih uređaja mogla bi da se završi već za dve godine, ali mnoge lokalne samouprave još nisu spremne da prihvate ovakav način obračunavanja.
Izvor Novosti.rs