Generalni direktor “Elektroprivrede Srbije” Dragomir Marković izjavio je da je to preduzeće na kraju jula imalo gotovo 100 milijardi dinara nenaplaćenih potraživanja za struju.
Od toga domaćinstva duguju 43 milijarde dinara, preduzeća 51 milijardu, a državne ustanove oko pet milijardi dinara, izjavio je Marković u intervjuu za kompanijski list EPS-a “kWh”.
Prema njegovim rečima, EPS svojim dobavljačima nije platio oko pet milijardi dinara, a od toga tri milijarde je dug privatnim preduzećima.
Na pitanje da li će se praksa dugogodišnjeg neplaćanja potrošene struje nastaviti i kada se tržište otvori, Marković je istakao da neće jer će industrijski potrošači na otvorenom tržištu morati da plaćaju ili će ostati bez struje, a pitanje isključivanja neplatiša više neće biti samo na EPS-u.
Kada je reč o rezultatima poslovanja EPS-a u prvoj polovini godine, on je ukazao da postoji problem sa likvidnošću, koji će biti prisutan i dalje, i to ne samo zbog cene struje, već i zbog naplate dugova.
“Ipak, za šest meseci prema neto ukupnom finansijskom rezultatu – dobit EPS-a je 7,7 milijardi dinara, a iz poslovnih odnosa pozitivni smo sa 14,1 milijardi dinara”, naglasio je Marković.
“Tome su najviše doprineli stabilan kurs i uštede u troškovima. Ovogodišnji profit mogli bismo da garantujemo ako kurs bude stabilan. U uslovima pogoršane naplate električne energije i velikih kursnih razlika, može se garantovati samo pozitivan finansijski rezultat iz poslovnih odnosa”, naveo je direktor EPS-a.
Marković je napomenuo da je pravi pokazatelj poslovanja finansijski rezultat iz poslovnih odnosa i prema tom rezultatu EPS je poslednjih godina “uvek bio pozitivan”.
“Međutim, kada se bilansu pridruže finansijski odnosi, na koje manje-više EPS nema uticaja (kursne razlike, ispravka potraživanja starijih od 60 dana…) ukupan rezultat zna da bude i negativan”, objasnio je on.
“To, međutim, opet ne znači da je EPS gubitaš jer taj se minus ne nadoknađuje iz eksternih izvora, na primer, budžeta, već utiče na problem likvidnosti. Posledica je odlaganje plaćanja dobavljačima sa prosečnih 30 na 65 dana. S druge strane, vreme naplate prosečnog računa EPS-a je oko 255 dana. I to je osnovni razlog povremenih problema EPS-a sa likvidnošću”, naveo je Marković.
Izvor bizlife.rs