Na većini stovarišta ogrev je skuplji od 5 do 10 odsto, što znači, najmanje 500 dinara više za tonu uglja i kubik drva. Razlog poskupljenja ogreva, prema rečima snabdevača, jesu kursne razlike i skuplji transport.
Prosečna plata nije dovoljna da pokrije kupovinu i najjeftinijeg ogreva, 5 tona uglja kolubara i tri kubika drva, jednom domaćinstvu treba za grejanje tokom zime, a to košta oko 50 hiljada dinara. Za kvalitetniji, a posebno uvozni ugalj treba znatno više.
Kolubarski rudnici najavili su poskupljenje od 1. oktobra, ali su retka stovarišta koja će sadašnju cenu držati do tada. Kolubarski i još neki će poskupeti već prvog ili najkasnije do polovine septembra, jer im se ne isplati drugačije.
Tomislav Paunović sa stovarišta “Kopaonik” kaže da moraju ranije podići cenu zato što ove godine plaćaju rudniku Kolubara sve avansno.
“Za ceo mesec nabavke, za oktobar, moramo platiti do kraja septembra s obzirom na to da oni podižu cenu 10 odsto” kaže Paunović.
U odnosu na prošlu godinu cene domaćeg uglja višestruko su uvećane. Jamski rudnici podigli su cene u junu 25 odsto, a Kolubara ukupno 30 odsto.
Izvor rts.rs