Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaPočetak gradnje „Južnog...

Početak gradnje „Južnog toka” – ne kasni

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Donošenjem posebnog zakona o „Južnom toku” stvaraju se uslovi za pribavljanje potrebnih dozvola i izgradnju ovog magistralnog gasovoda kroz Srbiju, u koji će biti uloženo oko 1,7 milijardi evra, kaže Vojislav Vuletić, predsednik Udruženja za gas Srbije.

Ovim zakonom se utvrđuju posebna pravila za potpunu eksproprijaciju zemljišta na trasi gasovoda, koja obuhvata oko 10.000 parcela, a korisnik eksproprijacije je Privredno društvo „Južni tok” – Novi Sad.

U pitanju je zajedničko preduzeće „Srbijagasa”, koji u toj firmi poseduje 49 odsto vlasništva, i ruskog „Gasproma”, koji ima 51 odsto akcija.

– Ovo je zakon koji onemogućava one preko čijeg zemljišta gasovod treba da prođe da ucenjuje državu i „Srbijagas” određujući po sopstvenom nahođenju cenu po kojoj će im ustupiti zemljište, kakav je slučaj s Koridorom 10. Sve je regulisano zakonom – objasnio je Vuletić.

Upitan da li je tačno da se gradnja „Južnog toka” kroz Srbiju odlaže za januar 2014. godine, Vuletić kaže, da se tu ne radi ni o kakvom odlaganju.

– Kada je najavljivana gradnja „Južnog toka” kroz Srbiju, rečeno je da će krenuti s gradnjom kompresorskih stanica. To će biti ove godine, dok se gradnja, odnosno polaganje cevi očekuje naredne godine, i to je po planu – objasnio je Vuletić.

„Južni tok” kreće iz Novorosijska u Rusiji, ispod Crnog mora preko Bugarske do Srbije. S obzirom na to da je gradnja u Rusiji krenula u decembru prošle godine, a da se cev nastavlja na cev, potrebno je vreme da cevovod dođe do Srbije. Realno je da bude naredna godina, kaže Vuletić.

Za izgradnju gasovoda je u ovoj godini obezbeđeno 105 miliona evra, a ostatak će biti pokriven kreditima. Za vlasnike parcela, koje treba da se eksproprišu, namenjeno je 24 miliona evra, čime će biti plaćen   otkup 8.000 hektara zemljišta za gasovod „Južni tok”.

Prema rečima direktora „Srbijagasa” Dušana Bajatovića, radnici ovog preduzeća već uveliko obilaze vlasnike parcela. Već ih je 4.000 pristalo da državi proda zemljište. Građevinska dozvola još nije izdata, ali očekuje se uskoro i taj pečat, najavio je Bajatović. Dužina ovog magistralnog gasovoda kroz Srbiju biće oko 415 kilometara.

Izvor Politika

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene prirodnog gasa opadaju usled zabrinutosti o snabdevanju i prognozama potražnje tokom zime

U 49. nedelji, cene prirodnog gasa na tržištu Evrope zabeležile su pad, što je bilo uzrokovano očekivanjima da će snabdevanje ostati stabilno do kraja godine. Ipak, cene su ostale iznad €45/MWh, a zabrinutost raste zbog povećane potražnje za grejanjem...

Region: Cene na tržištu struje u Jugoistočnoj Evropi rastu usled povećane potražnje i vremenskih uslova

U 49. nedelji, cene na tržištu struje u Jugoistočnoj Evropi (JIE) porasle su zbog povećane potražnje, uprkos nižim cenama gasa na holandskoj TTF berzi. Ovaj rast cena izazvao je zabrinutost među domaćinstvima i preduzećima. Tokom nedelje od 2. decembra,...

Srbija: Hidroelektrana Đerdap 1 premašila cilj proizvodnje za 2024. godinu 30 dana pre roka

Državna elektroenergetska kompanija Srbije, EPS, saopštila je da je najveća hidroelektrana u zemlji, Đerdap 1 (1.140 MW), premašila svoj godišnji cilj proizvodnje električne energije za 2024. godinu, postigavši cilj 30 dana pre roka. Do 1. decembra, HE Đerdap 1...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!