Predstavnici opštine Foča bili su upoznati s projektom buduće izgradnje četiri hidroelektrane na gornjem slivu Drine i ona neće imati negativne ekološke posljedice po tu lokalnu zajednicu.
Istakao je to u petak Milan Baštinac, pomoćnik ministra za elektroenergetiku RS, reagujući na tvrdnje Krsmanovića da je Vlada RS zaobišla opštinu Foča u sprovođenju projekta HES Gornja Drina i da će građani trpjeti i negativne ekološke implikacije zbog predviđenih akumulacija.
Krsmanović je, takođe, kazao da je Vlada RS odlukom da 60 odsto udjela u zajedničkom projektnom preduzeću ponudi njemačkoj kompaniji RWE “prodala 60 odsto rijeke Drine na području Foče”,
“Izjave Krsmanovića su u najmanju ruku paušalne i neistinite. O projektu je upoznata Skupština opštine Foča na kojoj su predstavnici Ministarstva industrije, energetike i rudarstva i ‘Elektroprivrede RS’ prezentovali cijeli projekat, nakon čega je podržan od strane odbornika, uprkos pokušajima Krsmanovića da odbornike ubijedi u suprotno”, kazao je Baštinac.
Ocijenio je simptomatičnim da se projektu protivi “čovjek koji je, bez znanja odbornika opštine, a u njihovo ime želio da dobije koncesiju za izgradnju više od 10 malih hidroelektrana na području opštine Foča, a sada, kada više ‘nije u igri’ nastoji da respektabilne investitore opstruiše i otjera iz RS”.
Vlada i “Elektroprivreda RS” u srijedu su potpisale ugovor o strateškom partnerstvu s njemačkom energetskom kompanijom “RWE Innogy”, u omjeru udjela od 60 naprema 40 odsto u korist njemačkog investitora, na izgradnji HE Buk Bijela, Foča, Paunci i Sutjeska. Projektom, okvirne investicione vrijednosti od 460 miliona evra, planirana je ukupna instalisana snaga hidroelektrana od 260 megavata i godišnja proizvodnja struje od 760 gigavat-časova.
Baštinac ističe da su procedure i izbor najpovoljnijeg ponuđača sprovedeni u skladu sa Zakonom o koncesijama, napominjući da će potpisani ugovor sa RWE biti dostavljen na usvajanje Narodnoj skupštini RS, nakon čega će stupiti na snagu.
“Projekat HES Gornja Drina će se realizovati po BOT modelu koji podrazumijeva izgradnju, korištenje i vraćanje objekata RS, tako da ne možemo govoriti o ‘prodaji’, kako pojedini ‘dušebrižnici’ nastoje da prezentuju ovaj kapitalni projekat”, naglasio je on.
Koncesiono preduzeće koje će formirati RWE i ERS će, kaže Baštinac, funkcionisati kao svaka druga kompanija u RS i plaćaće sve dažbine, počev od poreza pa do koncesionih naknada, a koje će u većem dijelu da se slivaju u budžet opštine Foča.
Baštinac je, takođe, negirao tvrdnje Krsmanovića da će projekat imati ekološke posljedice po stanovništvo Foče.
“Tačno je da objekti te veličine imaju zanemariv uticaj na životnu sredinu. Međutim, imajući u vidu da se radi od svjetskom energetskom gigantu s odličnom reputacijom, samo po sebi je garancija da će svi aspekti projekta počev od ekološkog do socijalnog biti na nivou standard EU”, istakao je on.
Sve studije u budućnosti, pa i ona ekološka, koje bude radila zajednička kompanija, napominje Baštinac, biće predmet javne rasprave, a sve informacije o bilo kojem aspektu gradnje biće dostupne široj javnosti.
Javna rasprava i za Crnogorce
Milan Baštinac je, komentarišući kritike ekologa iz Crne Gore na projekat HES Gornja Drina, koji se naslanja na tu državu, kazao da će crnogorske institucije imati pravo da budu aktivni učesnici u javnim raspravama o ekološkim studijama, navodeći da će sve sugestije biti uzete u razmatranje.
On je, međutim, naglasio da je projekat HES Gornja Drina na teritoriji RS i da “samo RS i niko više, u skladu sa svim zakonskim aktima, Ustavom i Dejtonskim sporazumom ima isključivo pravo da odlučuje o svojim energetskim resursima”.
Izvor Nezavisne