Na teritoriji Blaca, Lađevca, Preljine, Valjeva, Koceljeva i Trnave pronađena su nova nalazišta litijuma i bora, otkriva kanadska kompanija „Ultra litijum“, koja je zadužena za obavljanje geoloških istraživanja.
Oni su završili prvu fazu projekta, koji je rasprostranjen na čitavom Balkanu i koji podrazumeva uzorkovanje i ispitivanje ovih sirovina.
Direktor kompanije Mark Morin je rekao da su ohrabreni dosadašnjim rezultatima i da im je prioritet da do kraja godine obave kompletno geološko istraživanje.
Miroslav Ignjatović iz Udruženja za energetiku i energetsko rudarstvo Privredne komore Srbije kaže za Kurir da će proći još četiri-pet godina kako bi došlo do rudarske eksploatacije.
– Litijum je redak materijal, dosta tražen svuda u Evropi i nama će pružiti pravu blagodet jedino ako ova istraživanja budu praćena našom prerađivačkom industrijom. Mogli bismo da proizvodimo litijumske baterije za mobilne, laptopove i akumulatore električnih automobila, koji su budućnost. Imaćemo znatnu korist, prvenstveno zbog zapošljavanja novih ljudi u rudnicima i industriji, ali i zbog velikog profita od izvoza. Međutim, dinar koji se uloži u rudarstvo najsporije se vraća – kaže ovaj doktor rudarskih nauka i dodaje da na ovaj projekat mora da se gleda na duge staze.
Da naša zemlja ima odličan potencijal za eksploataciju ruda koji se meri u milijardama evra, znaju rudarske firme „Rio tinto“, „Avala risorsiz“ i „Viktorija grupa“, koje su prošle nedelje našle rude zlata na Crnom vrhu, dok se potraga za jadaritom, bakrom i fosfatima nastavlja.
Izvor Kurir